miękka kanapa i fotele
19
wrz

O duńskiej filozofii od kuchni

Styl życia hygge, choć wywodzi się z Danii, pozostaje niewystarczająco zrozumiany poza granicami tego kraju. Jednak zgłębiając jego tajniki, możemy odkryć receptę na szczęście, która znacząco przyczynia się do tego, że Dania jest uważana za jedno z najszczęśliwszych miejsc na świecie. Choć większość ludzi może postrzegać Danię jako zimną i nieprzyjazną północną krainę, to właśnie Duńczycy nauczyli się budować swoje własne poczucie szczęścia, a hygge jest jednym z narzędzi, które im w tym pomaga. Filozofia hygge to przede wszystkim sposób aranżacji wnętrz, który opiera się na przyjaznych i przytulnych przestrzeniach. Wprowadza harmonię do naszego życia, tworząc otoczenie sprzyjające odpoczynkowi i relaksowi, szczególnie podczas krótkich dni i mroźnych nocy. Wnętrza w stylu hygge charakteryzują się jasnymi kolorami, naturalnymi materiałami i stonowanym, nastrojowym światłem. To wszystko razem składa się na obraz przytulnego i ciepłego otoczenia, które podnosi nastrój.

drewniane lampiony na podłodze

Kolory wnętrz w stylu hygge

W stylu hygge ciepłe i jasne kolory odgrywają kluczową rolę. Ciemne ściany i surowe materiały, takie jak metal, są tu rzadko spotykane, z wyjątkiem surowego drewna, które jest uwielbiane. Ważne jest, aby kolory tworzyły przyjemną atmosferę i harmonię w pomieszczeniach, unikając ostrych kontrastów oraz zbyt jaskrawych barw. Styl hygge kocha kolory kojarzące się z naturą:

  • brąz,
  • beż,
  • szarość,
  • zieleń,
  • błękit,
  • czerwień.

Połączenie tych kolorów tworzy przytulne wnętrza, które można uzupełnić miękkimi meblami i dodatkami, aby uzyskać przestrzeń, w której panuje dobre samopoczucie.

Meble w stylu hygge

Wnętrza hygge są urządzone z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Lniane zasłony, wełniane koce i dywany z owczej skóry tworzą harmonijną atmosferę. Meble w stylu hygge charakteryzują się prostotą i harmonią. Często występują w jasnych kolorach, choć biel jest również popularna. Meble te pozwalają na kreatywne komponowanie z nimi dodatków, co pozwala budować atmosferę spokoju i porządku. Surowe drewno odgrywa tu istotną rolę, ze względu na swoją miękkość i naturalny wygląd, które przyczyniają się do tworzenia przytulnych wnętrz. Duńczycy preferują miękkie, przestronne meble, które zapewniają prawdziwy relaks. Styl hygge można stworzyć nawet na niewielkiej przestrzeni, wystarczy postawić miękki puf lub wygodny fotel z miękkimi poduszkami.

drewniane meble kuchenne

Siła dodatków

Styl hygge to przede wszystkim dodatki. Nawet jeśli meble nie odzwierciedlają w pełni tego stylu, można stworzyć przytulne wnętrza w stylu skandynawskim dzięki odpowiednim dodatkom. Postawmy na wiklinowe kosze, które mogą być używane zarówno do przechowywania, jak i dekoracji. Stolik kawowy i stół w jadalni mogą zdobić podstawki, które pasują do naturalnych kolorów i drewna. Świece są niezastąpione w tworzeniu odpowiedniej atmosfery. Ich ciepłe światło potrafi zdziałać cuda, dlatego warto postawić na kilka świec, aby tworzyć magiczny nastrój. Warto również rozważyć użycie kominka, co jest bardziej ekologiczną alternatywą. Światło pochodzące od żarówek powinno być ciepłe i przytulne, dlatego warto wybierać delikatne żarówki oraz lampy z drewnianym wykończeniem. Poduszki są nieodzownym elementem stylu hygge. Mogą być umieszczone na kanapach, fotelach, podłodze i parapecie. Wełniany koc powinien być zawsze pod ręką, aby zapewnić dodatkowy komfort i ciepło w chłodne dni.

 jasna sypialnia, kwiaty obok łóżka

Harmonia i szczęście w mieszkaniu w stylu hygge

Styl hygge to nie tylko aranżacja wnętrz, to przede wszystkim filozofia życia, której celem jest budowanie harmonii i poczucia szczęścia. Duńczycy pokazali, że naturalne materiały, ciepłe światło świec i przytulnie urządzone strefy relaksu mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Styl hygge to prostota, harmonia i miękkość, które możemy wprowadzić do swojego życia, by tworzyć przestrzeń, w której dobrze się czujemy. Wprowadzając hygge do swojego życia, możemy czerpać radość z prostych rzeczy, takich jak miękkie poduszki, ciepłe światło świec i smakowite jedzenie. To filozofia, która uczy nas cieszenia się chwilą i budowania przytulnej atmosfery wokół siebie, niezależnie od warunków zewnętrznych. Hygge to recepta na szczęście, którą warto brać pod uwagę, nie tylko w aranżacji wnętrz, ale także w codziennym życiu. Nasi doświadczeni projektanci wnętrz z FengshuiHome oferują profesjonalne usługi projektowania i aranżacji mieszkania, dostosowane do filozofii hygge. Warto zainwestować w swoje dobre samopoczucie i skorzystać z naszej pomocy przy tworzeniu projektu, który odzwierciedli filozofię hygge. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Czym jest filozofia hygge?

Filozofia hygge to duńska koncepcja życia, która promuje prostotę, harmonię i tworzenie przytulnych przestrzeni. Jest ważna, ponieważ pomaga budować poczucie szczęścia i relaksu, szczególnie w krajach o długich zimach, takich jak Dania.

Jakie są charakterystyczne cechy aranżacji wnętrz w stylu hygge?

Wnętrza w stylu hygge charakteryzują się jasnymi, stonowanymi kolorami, naturalnymi materiałami, miękkimi meblami i dodatkami, takimi jak poduszki i świece. Surowe drewno oraz ciepłe oświetlenie odgrywają istotną rolę.

Jakie pomieszczenia w domu można urządzić zgodnie z filozofią hygge?

W stylu hygge można urządzić różne pomieszczenia w domu. Salon i sypialnia mogą być wyposażone w wygodne meble, miękkie tkaniny i spokojne kolory. Kuchnia i jadalnia powinny zawierać drewniane elementy, wygodne krzesła i przytulne aranżacje. Łazienka może być miejscem relaksu z naturalnymi materiałami i świecami.

Jakie dodatki są istotne w aranżacji mieszkania w stylu hygge?

Istotnymi dodatkami w stylu hygge są świeczki, poduszki, wełniane koce, wiklinowe kosze, stoliki kawowe, miękkie pufy i lampy z drewnianym wykończeniem.