fioletowy blat, drewniane szafki
01
lut

Geneza stylu awangardowego

Styl awangardowy powstał na początku dwudziestego wieku jako kierunek w sztuce. Termin „awangarda” wywodzi się od francuskiego słowa „avant – garde,” co dosłownie oznacza „straż przednia.” Jest to trafne określenie, ponieważ awangarda artystyczna poszukiwała nowych środków wyrazu. Czas pojawienia się awangardy był okresem pełnym przemian społecznych, politycznych i kulturowych, który skłonił wielu artystów do poszukiwań i eksperymentów. W obrębie awangardy wykształciło się wiele różnych nurtów, z których każdy miał swoje unikalne cechy i założenia. Należą do nich między innymi dadaizm czy surrealizm. Wszystkie te kierunki awangardowe miały wspólne dążenie do innowacyjności, zerwania z tradycją i poszukiwania nowych dróg wyrazu. To właśnie różnorodne inspiracje i poszukiwania artystów awangardowych przyczyniły się do narodzin stylu awangardowego we wnętrzach.

Styl awangardowy we wnętrzach

Styl awangardowy we wnętrzach to fascynujący obszar, który stanowi prawdziwe wyzwanie dla tradycyjnych trendów wnętrzarskich. Jest on trudny do zdefiniowania, ale to właśnie jego nieuchwytność sprawia, że przyciąga ludzi poszukujących czegoś wyjątkowego i niekonwencjonalnego. Główne cechy charakterystyczne tego stylu, które determinują jego wyjątkowy charakter, to innowacyjność, różnorodność i łamanie zasad

białe szafki, lustro, ubikacja

Kolory, materiały, wzory

Konkretną cechą charakterystyczną stylu awangardowego, która nadaje mu wyjątkowy charakter, jest określona kolorystyka. W tym stylu wyróżniamy kolory bazowe i dodatkowe. Do tych pierwszych należą biel, szarość i czerń. Biel jest często używana jako uniwersalne tło, które pozwala eksponować wyraziste meble i dekoracje, kolor szary dodaje subtelności i elegancji, a jednocześnie nie przytłacza aranżacji, natomiast czerń pełni rolę elementu kontrastowego, który podkreśla inne kolory i formy. Do dodatkowych kolorów zaliczamy czerwień, turkus, zieleń i żółć. Ważnym elementem stylu awangardowego są również materiały. Należą do nich:

  • metal,
  • marmur,
  • lastryko,
  • sklejka.

Charakterystyczne dla stylu awangardowego są również figury geometryczne nawiązujące do awangardowych nurtów z początku XX wieku, takich jak kubizm, wzory op-art., które oddziałują na wzrok widza poprzez tworzenie efektu złudzenia optycznego oraz wzory charakterystyczne dla pop-artu. W stylu awangardowym występują również motywy zwierzęce, takie jak cętki i paski, które dodają wnętrzu energii i drapieżności, co jest typowe dla awangardowej odwagi w wyrażaniu siebie.

jasne kanapy, obraz, stolik

Awangardowe meble

Meble w stylu awangardowym to prawdziwe dzieła sztuki, które stawiają na innowacyjność i wyrazistość. Często nawiązują do surrealizmu i dadaizmu, co sprawia, że stanowią nie tylko funkcjonalne wyposażenie wnętrza, ale także wizualny żart. Przykładem może być sofa w kształcie czerwonych ust czy fotel przypominający rozłożoną dłoń. Awangardowe meble zaskakują formą i kolorem, dodając przestrzeni unikalnego charakteru. W stylu awangardowym doskonale sprawdzają się też meble wielofunkcyjne, takie jak fotele z półkami na książki czy modułowe zestawy. Często składają się one z różnokolorowych elementów, co nadaje wnętrzu dynamiczność i oryginalność. Charakterystyczne dla stylu awangardowego są również meble w stylu Bauhaus, czyli niemieckiej szkoły designu. Wyróżnia je geometryczna forma, minimalistyczna elegancja, lekka konstrukcja i wysoka jakość wykonania.

łóżko, obrazy, flakony

Kreatywny design

Wnętrza urządzone w stylu awangardowym wymagają wyjątkowych dekoracji, które podkreślą ich innowacyjny charakter. Jednak w tym przypadku jakość przewyższa ilość, a każda ozdoba musi być dziełem sztuki. Jednym z niezbędnych elementów dekoracyjnych w stylu awangardowym są metalowe rzeźby, które najczęściej przedstawiają formy roślinne i zwierzęce. Rzeźby te czerpią inspirację z różnych kultur, popkultury i reklamy. Styl awangardowy mieści w sobie również abstrakcyjne i pop-artowe dekoracje, takie jak obrazy i grafiki oraz dywany inspirowane sztuką Bauhausu. Przy urządzaniu mieszkania w stylu awangardowym warto również postawić na lampy o nietypowych formach i materiałach, które łączą w sobie funkcjonalność i niekonwencjonalny design. Nie należy również zapominać o zachowaniu pewnej dawki minimalizmu, polegającej na unikaniu zbyt wielu dekoracji na rzecz tych, które są naprawdę wyjątkowe i wyraziste.

Twoje wnętrze, nasza wizja!

Aranżacja mieszkania w stylu awangardowym ma wiele zalet. Ten niekonwencjonalny i innowacyjny design wnosi unikalność i wyrazistość do wnętrza. Współpracując z doświadczonym projektantem wnętrz z FengshuiHome, masz pewność, że Twoje marzenia o awangardowym wystroju zostaną zrealizowane. Nasz architekt z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i aranżacji wnętrz zapewni Ci profesjonalne doradztwo i kompleksową usługę projektowania. Nadaj swojemu wnętrzu nowoczesny charakter dzięki projektowi w stylu awangardowym. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Skąd wywodzi się styl awangardowy?

Styl awangardowy narodził się około 1910 roku jako kierunek w sztuce. W obrębie awangardy można wyróżnić wiele różnych nurtów, takich jak dadaizm, ekspresjonizm, futuryzm czy surrealizm, które dążyły do innowacyjności i zerwania z tradycją.

Jakie są dekoracje awangardowe?

Dekoracje powinny być wybrane pod względem jakości, a nie ilości Oryginalne rzeźby z metalu lub chromowane, abstrakcyjne dekoracje naścienne, obrazy i grafiki, a także dywany utrzymane w duchu Bauhausu to dobry wybór.