obraz nad łóżkiem
23
paź

Styl skandynawski – główne cechy 

Styl skandynawski wywodzi się z początku XX wieku, a jego rozwój przypadł głównie na lata 50. Narodził się w takich krajach jak Dania, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Islandia. Charakteryzuje się wyraźnymi cechami, takimi jak dążenie do prostoty, minimalizmu, funkcjonalności, wykorzystanie naturalnych materiałów oraz jasnych barw i światła. Duński wariant tego stylu jest nierozłącznie związany z pojęciem Skønvirke, które oznacza pracę pełną wdzięku. W niniejszym tekście przyjrzymy się bliżej głównym cechom stylu skandynawskiego, jego odmianom oraz zasadom aranżacji wnętrz w tym charakterystycznym stylu.

Czym się charakteryzuje styl scandi?

Styl skandynawski od zawsze cechowała prostota i minimalizm. W okresie jego złotej ery wielu wybitnych projektantów, takich jak Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Hans J. Wagner, Poul Henningsen i Maija Isola pracowało nad wykreowaniem przedmiotów, które nawiązywały do natury i które były połączeniem minimalizmu i harmonii zarówno w wyborze kształtów, jak i kolorów.

Postawiono na meble o funkcjonalnym zastosowaniu, modułowe kanapy oraz sprytne systemy przechowywania – to znaczy, że wszystkie meble i dodatki muszą być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju systemy do segregowania i układania przedmiotów, a także minimalistyczne szafy, które pozwalają na schowanie zbędnych rzeczy i zachowanie porządku w pomieszczeniach. W stylu skandynawskim unika się zbędnych ozdób i przeciążenia wnętrza przedmiotami.

stół z krzesłami

Odmiany stylu skandynawskiego 

Skandynawski styl nie jest jednorodny i istnieje wiele jego odmian. Każda z tych odmian ma swoje unikalne cechy i charakterystyczny wygląd. Oto kilka popularnych odmian stylu skandynawskiego:

  • styl gustawiański,
  • scandi chic,
  • new nordic,
  • folkowy styl skandynawski.

Kolory w stylu skandynawskim

Kolory odgrywają istotną rolę w stylu skandynawskim. Przeważają odcienie bieli, beżu, kremu, błękitu, szarości oraz pastele. Często występuje też czerń, ale w umiarkowanych ilościach. Jasne, neutralne kolory mają na celu rozjaśnienie i optyczne powiększenie przestrzeni – pozwalają również na elastyczność i łatwą zmianę aranżacji, co jest charakterystyczne dla tego stylu.

Ważnym aspektem jest również wykorzystywanie wzorów i motywów. Skandynawskie wzornictwo łączy jasne meble i dodatki z delikatnymi motywami roślinnymi oraz geometrycznymi wzorami, które nie dominują, ale harmonijnie uzupełniają aranżację. 

Meble, dekoracje i dodatki

Meble w stylu skandynawskim charakteryzują się prostotą, funkcjonalnością i lekkością. Stawia się na estetyczne i praktyczne rozwiązania, które nie przeciążają wnętrza. Meble w tym stylu często pochodzą od projektantów i rzemieślników, a wykorzystane materiały są naturalne i trwałe. Ważne jest unikanie nadmiernego zdobnictwa oraz dekoracji, które nie pełnią praktycznych funkcji – w stylu skandynawskim bardziej cenione są przedmioty użytkowe niż zbędne ozdoby.

łazienka z kominkiem

Salon i jadalnia

Salon w stylu skandynawskim powinien być przestronny i utrzymany w jasnych kolorach. Centralnym elementem może być biała, kremowa lub szara sofa. Meble powinny być proste i nieprzesadnie ozdobne. Praktyczne szafki i regały do zabudowy pomogą zachować porządek.  

Jadalnia może być połączona z pokojem dziennym lub kuchnią. W mniejszych przestrzeniach warto stosować białą podłogę i ściany, a także meble w jasnych kolorach. W jadalni warto postawić na zastawę stołową, plecione krzesła i drewniane elementy.

Sypialnia i łazienka

W sypialni w stylu skandynawskim ważne jest stworzenie komfortowej atmosfery. W tym celu wykorzystuje się narzuty, poduszki i dodatki z naturalnych materiałów. Meble powinny być proste, a przestrzeń nie może przytłaczać.

Natomiast w łazience dobrym pomysłem jest połączenie bieli z drewnem oraz zastosowanie minimalistycznej ceramiki. Czarna armatura może dodać takiemu wnętrzu kontrastu.

Styl skandynawski to nie tylko sposób na urządzenie wnętrza, ale także podejście do życia, które promuje funkcjonalność, prostotę i harmonię. Ten charakterystyczny trend zdobywa coraz większą popularność na całym świecie i przyciąga tych, którzy cenią elegancję w prostocie oraz komfort w minimalistycznym wydaniu. Dzięki jego różnym odmianom i elastyczności można dostosować go do własnych preferencji i potrzeb, tworząc wnętrza, które są zarówno piękne, jak i funkcjonalne.

tapeta na ścianie

Twoje mieszkanie w stylu skandynawskim

Urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim, zapewniasz sobie harmonię i minimalizm. Nasz doświadczony projektant wnętrz specjalizuje się w projektowaniu aranżacji w tym stylu, łącząc go z zasadami fengshui – dzięki temu osiągniesz spokój i równowagę w swoim otoczeniu. Zaufaj naszemu architektowi wnętrz z FengshuiHome, który stworzy dla Ciebie idealną przestrzeń, łącząc skandynawską prostotę z energetycznym równowagą. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Czym charakteryzuje się skandynawski styl?

Skandynawski styl cechuje się prostotą, minimalizmem, wykorzystaniem naturalnych materiałów i jasnymi kolorami.

Dlaczego oświetlenie odgrywa ważną rolę w stylu skandynawskim?

Oświetlenie jest istotne, ponieważ w krajach skandynawskich jest niewiele naturalnego światła przez większość roku.

W jaki sposób można stworzyć przytulne i ciepłe wnętrza w stylu skandynawskim?

Przytulne i ciepłe wnętrza w stylu skandynawskim można stworzyć poprzez dodanie miękkich narzut, poduszek i faktur.

Jakie kolory dominują w stylu skandynawskim?

Dominujące kolory to biel, beż, krem, błękit, szarość oraz pastelowe odcienie, z delikatnymi akcentami czerni.