szafki w małej kuchni
12
maj

Urządzanie małej kuchni – podejmij wyzwanie! 

Urządzenie małej kuchni to jedno z trudniejszych zadań, nawet dla doświadczonego projektanta wnętrz. Wymaga zastosowania różnych trików i praktycznych rozwiązań, które sprawią, że kuchnia niewielkich rozmiarów stanie się funkcjonalna. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na: 

  • właściwe rozmieszczenie mebli, 
  • wyznaczenie miejsc na przechowywanie, 
  • podział na małe strefy, 
  • prawidłowe oświetlenie, 
  • dobór kolorów powiększających optycznie. 

Projektując małe pomieszczenie trzeba pamiętać o sprytnych rozwiązaniach, ale nie można pominąć aspektów estetycznych. Ważna jest kolorystyka ścian czy mebli, a odpowiednio dobrane dodatki potrafią czynić cuda zarówno w dużych, jak i małych kuchniach. 

mała kuchnia z zabudową

Kuchnia połączona z salonem 

Kuchnie małych rozmiarów są najczęściej spotykane w blokach. Szczególnym wyzwaniem jest wyznaczenie miejsca do gotowania w małych kawalerkach. W takim wypadku często jedynym rozwiązaniem jest połączenie przestrzeni kuchennej z pokojem dziennym. Otwarcie kuchni na salon wpłynie pozytywnie na wygląd obu pomieszczeń, które będą sprawiać wrażenie większych. 

Dobra organizacja przestrzeni jest kluczowa dla funkcjonalności. Od strony kuchni powinny znaleźć się szafki, półki i miejsce do przechowywania. Z kolei szeroki blat kuchenny może wyznaczać granicę pomiędzy kuchnią i salonem. Dodatkowo, spełnia on dwie funkcje jednocześnie. Można przygotowywać na nim potrawy oraz traktować go jak stół. Wysokie krzesła barowe, ustawione od strony salonu, to praktyczne rozwiązanie, które jednocześnie wprowadza do aranżacji nowoczesny akcent

Mała kuchni z zabudową 

W niewielkiej kuchni liczy się każdy centymetr. Na małej przestrzeni trzeba zorganizować miejsce do jedzenia, gotowania oraz przechowywania rzeczy. To ostatnie staje się szczególnym problemem, ponieważ w kuchni zazwyczaj mamy do czynienia z dużą ilością przedmiotów. Na szczęście jest na to skuteczne rozwiązanie. Bardzo praktyczne jest wykorzystanie całej ściany na zabudowę kuchenną. Bez względu na to, czy nasza kuchnia znajduje się tylko na jednej ścianie, czy też ma kształt litery L, możemy ją zabudować od sufitu do podłogi szafkami, w których pochowamy akcesoria kuchenne czy przyprawy. Warto zwrócić uwagę, aby szafki miały proste, jednolite fronty bez wyraźnych uchwytów, co optycznie powiększy przestrzeń. 

W kuchniach o nietypowych kształtach doskonale sprawdzą się szafki typu cargo. Można wykorzystać bardzo wąskie, wysokie szafki, w których półki rozmieszczone są prostopadle do linii zabudowy, lub szerokie i niskie, które wykorzystują przestrzeń tuż przy podłodze. Nie można zapomnieć o szafkach narożnych, które są bardzo pojemne. Aby wykorzystać przestrzeń pod zlewem, warto umieścić tam półki, pojemniki na odpady lub organizery. 

Miejsce do jedzenia w małej kuchni 

Nawet w najmniejszej kuchni powinna znaleźć się przestrzeń jadalna. Możemy rozważyć kilka opcji, które pomogą nam zaoszczędzić miejsce. Dobrym pomysłem jest zamontowanie rozkładanego blatu, który będzie można złożyć po zjedzeniu posiłku. Drugim rozwiązaniem jest mały rozkładany stolik i taboret. W przypadku kuchni połączonej z salonem najlepiej jest urządzić kącik jadalny, ustawiając krzesła przy blacie od strony pokoju dziennego. 

mała kuchnia w jasnych kolorach

Jakie kolory wybrać do małej kuchni? 

Jeśli chcesz ożywić swoją małą kuchnię, wykorzystaj do tego jasne barwy. Kolory, takie jak biel, optycznie powiększają i oddalają od siebie ściany. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, możesz pokryć ściany małej kuchni farbą z połyskiem. Podłoga z drewna o jasnym odcieniu będzie tutaj doskonale pasować. Można też postawić na płytki podłogowe lub kamień. Jeżeli zdecydujesz się na te pierwsze, to pamiętaj, żeby unikać wzorów mozaikowych, które dodatkowo podzielą małą przestrzeń wizualnie. 

Nie musisz całkowicie rezygnować z pięknego antracytu lub czerni. Wręcz przeciwnie. Mała kuchnia bez kontrastów stanie się nudna. Gładka, ciemna powierzchnia może stworzyć wrażenie głębi i odległości, co dodatkowo powiększy naszą przestrzeń. Ważne jest, aby ciemne kolory zastosować na dużych powierzchniach, aby uniknąć efektu optycznego pomniejszenia.  

Rola światła w małej kuchni 

W małej kuchni należy maksymalnie wykorzystać naturalne światło, unikając ciężkich firanek lub drewnianych żaluzji, które zasłaniają okna. W przypadku konieczności zastosowania osłon okiennych, warto wybrać lekkie rolety w jasnym kolorze.  

Źródła sztucznego światła powinny być równomiernie rozłożone, aby każda część kuchni została odpowiednio oświetlona. Zaleca się stosowanie neutralnego światła o chłodniejszej barwie, o wartości pomiędzy 3000K a 4000K. Mimo że ciepłe światło może sprawiać wrażenie przytulności i domowej atmosfery, to jednak w przypadku małych kuchni jego zastosowanie się nie sprawdzi. 

mała kuchnia połączona z salonem

Stwórz z nami przestrzeń swoich marzeń 

Chcesz urządzić dom lub mieszkanie swoich marzeń? Masz dużo ciekawych pomysłów, ale nie do końca wiesz, jak je zrealizować? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w realizacji Twoich wizji. Mamy duże doświadczenie w projektowaniu wnętrz i do każdej idei podchodzimy indywidualnie. Możesz liczyć na fachową pomoc naszych projektantów, niezależnie od tego czy urządzasz dużą czy małą przestrzeń. 

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie meble pasują do małej kuchni?

Urządzając małą kuchnię, warto zwrócić uwagę na meble, które będą funkcjonalne. Idealnie sprawdzą się szuflady i szafki z systemem cargo, które pomieszczą wszystkie potrzebne elementy wyposażenia. Kuchenne meble modułowe oraz stoliki składane lub rozkładane to również świetnie rozwiązanie w małej przestrzeni kuchennej. 

Jakie kolory pasują do małej kuchni?

Do małej kuchni najlepiej pasują jasne kolory. Nie można jednak całkowicie zapomnieć o ciemnych barwach. Odpowiednio zastosowane, zadziałają na zasadzie kontrastu i powiększą optycznie małą przestrzeń. 

Jak oświetlić małą kuchnię?

Dobre oświetlenie małej kuchni to klucz do stworzenia przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni. Najlepiej zdecydować się na kilka źródeł światła, np. kinkiet, lampę sufitową oraz oświetlenie pod szafkami. Warto wybrać żarówki o neutralnej temperaturze barwowej, co zapewni naturalny i przyjemny dla oka kolor światła. Oświetlenie powinno być rozłożone równomiernie, tak aby oświetlało całą kuchnię, a zwłaszcza miejsca pracy, takie jak blat kuchenny czy stół. 

Jakie płytki podłogowe pasują od małej kuchni?

Podłoga w małej kuchni powinna być praktyczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Idealnym rozwiązaniem są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia płytki ceramiczne. Efekt wizualnego powiększenia uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na jasne płytki o matowym wykończeniu. W małej przestrzeni należy unikać mozaikowych wzorów.