żółty fotel, kwiat, lampka
11
sty

Krótka historia stylu art déco

Styl art déco ma swoje korzenie w dwudziestoleciu międzywojennym i narodził się jako odpowiedź na panującą na początku XX wieku secesję, w czasie której dominował chaos i nieuporządkowane formy artystyczne. Styl art déco stanowił kontrast dla tego nieładu i przyniósł ze sobą nowe podejście do sztuki i aranżacji wnętrz. Fundamentalnym aspektem malarstwa art. déco była jasność przekazu. Twórcy tego stylu dążyli do klarowności i wyrazistości w wyrażaniu swoich pomysłów. Również w dziedzinie wyposażenia wnętrz nastąpiła znacząca zmiana. Piękno przedmiotów zaczęło wynikać nie tylko z ich formy, ale przede wszystkim z ich funkcjonalności. W sztuce wnętrzarskiej art déco geometria i symetria odgrywały znaczącą rolę. Charakterystyczne dla tego stylu były wyraźne linie i kształty. Styl art déco miał również swoje odzwierciedlenie w modzie tamtych lat, polegającej na dominacji pudełkowych krojów sukienek, które przybierały formę prostokąta i nie podkreślały kształtów sylwetki. W Polsce styl art déco  przybrał bardziej indywidualną i lokalną formę.

Cechy charakterystyczne stylu art déco

Styl art déco we wnętrzach jest niezwykle rozpoznawalny i charakteryzuje się szeregiem cech, które nadają mu swój niepowtarzalny urok. Jedną z takich cech jest dwukierunkowy charakter tego stylu, który przejawia się w tym, że przy aranżacji mieszkania możemy wybrać jeden z dwóch scenariuszy – stworzyć jasne, przestrzenne wnętrze z lekkimi meblami lub postawić na ciemniejszą, bardziej tajemniczą i przytulną przestrzeń. Kolejną cechą stylu art déco jest specyficzna kolorystyka. Bazowe kolory to biel, jasne beże i szarości. Modne są również intensywne kolory, takie jak bordo, granat czy butelkowa zieleń oraz głębokie odcienie czerni i grafitu. Natomiast w dodatkach i dekoracjach dominują złoto, srebro i miedź. Styl art déco kocha również luksusowe i wyrafinowane materiały. Należą do nich:

  • aksamit i satyna,
  • marmur i metale,
  • skóra i futra.

Ważnym elementem stylu art déco są również wzory. Duże, geometryczne wzory nadają wnętrzom wyrazisty charakter. Wykorzystywane są też kwiatowe wzory i motywy zwierzęce.

białe szafki, czarne blaty, krzesła

Tapeta – pomysł na aranżację ścian

Aranżacja ścian w stylu art déco to ważny element tworzenia wyjątkowego wnętrza. Istnieje kilka sposobów, które można zastosować, aby wprowadzić styl art déco na ścianach. Jednym z nich jest wykorzystanie efektownych tapet. Styl ten uwielbia symetryczne i geometryczne wzory, więc warto zwrócić uwagę na tapety z dużymi, kwiatowymi printami lub wyrazistymi, geometrycznymi wzorami. Tapety, które przypominają miękkie, luksusowe tkaniny lub są przeplatane złotą nitką, doskonale oddają charakter art déco.

Wyrafinowane meble art déco

Meble w stylu art déco to istotny element tworzenia wyjątkowych wnętrz, które emanują elegancją i luksusem. Warto wybierać meble o geometrycznych kształtach, zaostrzonych kantach i wyrazistej formie. Dobrze do tego stylu pasują także owalne i opływowe formy. Styl ten uwielbia również głębokie, nasycone kolory na meblach, takie jak butelkowa zieleń, granat czy bordo. Meble w stylu art déco powinny być wykonane ze szlachetnych materiałów, na przykład z orzecha, mahoniu czy hebanu. Wykończenia mebli również mogą wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro czy miedź.

łóżko, stolik, krzesła

Oświetlenie w stylu art déco

Odpowiednie oświetlenie odgrywa ważną rolę w tworzeniu atmosfery wnętrz w stylu art déco.  Jego bazę stanowią efektowne lampy sufitowe, na przykład modele z dużymi, okrągłymi kloszami z przezroczystego szkła. Warto wybierać lampy, które nie tylko prezentują się elegancko, ale również są funkcjonalne. Styl art déco doskonale podkreślą lampy stojące czy stołowe.

Dodatki w stylu art déco

Styl art déco to nie tylko meble i kolorystyka ścian, ale także dodatki, które nadają wnętrzom wyjątkowy charakter i elegancję. Wybierając je do mieszkania w stylu art déco, warto postawić na elementy, które podkreślą luksus i przytulność tego stylu. Należą do nich odpowiednie tekstylia, takie jak aksamitne i jedwabne poszewki na poduszki, grube i mięsiste narzuty na łóżko czy zasłony wykonane z eleganckiego materiału.

jasny narożnik, stolik, lampy

Art déco w Twoim mieszkaniu

Styl art déco we wnętrzach to elegancja, luksus i wyjątkowy charakter. Jednak osiągnięcie takiego efektu wymaga profesjonalnego projektu i aranżacji, przy której pomoc architekta wnętrz może być nieodzowna. Z FengshuiHome masz dostęp do doświadczonego projektanta, który pomoże Ci stworzyć unikalną aranżację wnętrz art déco, dopasowaną do Twoich potrzeb i preferencji. Skorzystaj z naszych usług i ciesz się pięknym, stylowym mieszkaniem. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie są cechy charakterystyczne art déco?

Styl art déco cechuje się dbałością o detale, geometrycznymi formami oraz nietypowymi połączeniami faktur i wzorów. Wnętrza art déco można aranżować w dwóch głównych scenariuszach – jasnym i przestrzennym lub ciemniejszym i bardziej nastrojowym.

Jaka jest historia stylu art déco?

Styl art déco wywodzi się z dwudziestolecia międzywojennego i był odpowiedzią na secesję. Charakteryzował się jasnością przekazu i funkcjonalnością. W Polsce miał on indywidualną odmianę, opartą na lokalnych ornamentach i sztuce ludowej.