farba i pędzel na podłodze
03
sty

W jaki sposób dobierać kolory farb, by pasowały do wnętrza jednocześnie nie rywalizując ze sobą? W poniższym artykule znajdziesz zasady jakie powinno stosować się podczas dobierania barw oraz wyrażania własnego stylu w aranżacji wnętrz.  

Jeden kolor – wiele możliwości 

Podczas wyboru kolorów do wnętrz należy pamiętać, że mamy wiele możliwości. Mogą być one ciemne, jasne, pastelowe, nasycone, przybrudzone, czyste. Dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na podstawowy kolor, ale również na jego ton oraz odcień. We właściwym doborze kolorów postawmy na spostrzegawczość. Dla przykładu weźmy zawierający w sobie mnóstwo odcieni niebieski. Przecież granatowy to ciemny niebieski, baby blue jest natomiast średnio nasyconym pastelowym, a błękit z kolei jest świetlisty i jasny. Jest jeszcze egipski, pruski czy lazurowy błękit oraz wiele innych. Jak więc wybrać ten najlepszy? 

Każdy ich rodzaj ma inny wpływ na odbiorcę oraz wnętrze.  Wybór kolorów ścian  od efektu, który chcesz osiągnąć, czy chcesz np. optycznie powiększyć wnętrze czy zmniejszyć? Jasne kolory dodadzą wnętrzom światła. Żywe kolory oddziałują na energię oraz dodają dynamiki, trzeba jednak uważać, by nie były zbyt intensywne. Mogą wtedy męczyć oraz wprowadzać chaos. Ciemne barwy koją oraz dają poczucie przytulności wnętrza. Jeśli będzie ich za dużo, optycznie pomniejszą małe przestrzenie. Kolory pastelowe natomiast są neutralne, dzięki temu wprowadzają harmonię oraz równowagę. 

Jak dobierać kolory i jaki mają wpływ na nasze samopoczucie 

Chcąc poznać oraz umieć stosować zasady dobierania kolorów ścian, należy zwrócić uwagę zarówno na symbolikę barw jak i na ich wpływ na samopoczucie. To kwestia bardzo indywidualna. Każdy z nas musi więc odpowiedzieć sobie na pytania: 

  • Jakie kolory mnie wyciszają, a jakie dodają mi wigoru? 
  • Jaki kolor mnie rozwesela? 
  • Jaki kolor mnie zasmuca? 

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą Ci dobrać taki kolor ścian w urządzanym wnętrzu, aby czuć się dobrze oraz swobodnie odpoczywać. Przydatna może okazać się również psychologia koloru, aczkolwiek wpływ poszczególnych barw na człowieka jest kwestią bardzo złożoną. Przykładowo, jeśli nie jesteś fanem koloru żółtego, nie przekona Cię fakt, że ten kolor ma pozytywny wpływ na większość ludzi. Istnieją jednak uniwersalne zasady, które mogą być pomocne w wyborze palety barw do Twoich wnętrz.  

mężczyzna malujący wałkiem

W jaki sposób dobrać kolor sufitu oraz ścian, by stworzyć przytulne wnętrze? 

Jeżeli zależy Ci na wyciszeniu, unikaj jaskrawych odcieni. Mocno angażują one nasze oczy, męczą oraz silnie pobudzają. Aby ożywić wnętrze, postaw na niewielką ilość czystych, intensywnych kolorów. Szukasz neutralnego tła, wybierz zgaszone bądź pastelowe odcienie. Jasne barwy są przez nas odbierane jako bardziej optymistyczne, ponieważ odbijają dużo światła, dobrze tym samym wpływając na nasz nastrój. Ciemne barwy pochłaniają światło, przez co wnętrza mogą wydawać się nieco tajemnicze, czasem wręcz przytłaczające. Poznając zasady dobierania kolorów pamiętaj, że na odbiór poszczególnych barw wpływ mają Twoje osobiste doświadczenia. Są kolory przez  lubiane i te, za którymi nie przepadamy. Jedne zapisały się w naszej pamięci jako dobre obrazy, inne zaś przypominają nam o czymś niezbyt dla nas przyjemnym. Jako inspirację wykorzystaj więc Twoje pozytywne doświadczenia oraz dobre skojarzenia z barwami. Jest to sposób na dobre samopoczucie we wnętrzach. 

Jaki wpływ na przestrzeń mają kolory? 

Kolory, co oczywiste, pełnią funkcję dekoracyjną, ale oprócz tego mają ogromną moc kreowania przestrzeni. Przy ich pomocy możemy oszukać nasze oczy i zmniejszyć lub powiększyć dane wnętrze bez drastycznych zmian w ich rozkładzie. Jakie kolory ścian wybierac, aby wnętrze było bardziej przestronne? 

Po pierwsze, wykorzystajmy temperaturę barw. Dobrze jest wiedzieć, że ciepłe kolory jak np. pomarańczowy, żółty czy czerwony, przyciągają wzrok bardziej niż kolory, które określane są jako zimne. W rezultacie powodują, że przestrzeń wydaje się optycznie mniejsza. Może brzmieć to zaskakująco, ale jasnożółte wnętrze będzie wydawało się mniejsze niż jasnoniebieskie. Co w przypadku zimnych barw jak chociażby niebieski, zielony czy fioletowy? Wybierając niebieski zyskamy złudzenie oddalającej się przestrzeni. Barwy chłodne spowodują, że nasza przestrzeń będzie sprawiała wrażenie większej. Warto je wybierać w niewielkich lub niskich pomieszczeniach. 
Na jaki kolor pomalować sufit w przypadku niskich wnętrz? W celu optycznego jego podniesienia warto wybrać niebieską bądź jasnoniebieską farbę. 

Kolejną zasadą jest korzystanie z jasności barw. Znany jest fakt, że dzięki jasnym barwom przestrzeń wydaje się większa. Ciemne barwy natomiast pochłaniają światło przez co wnętrza wydają się na mniejsze, zwłaszcza jeśli są użyte w całym pomieszczeniu. W każdej zasadzie dobierania kolorów znajdą się odstępstwa. Dzięki ciemnym barwom możemy uzyskać efekt głębi. Mogą one również sprawiać wrażenie trójwymiarowości, szczególnie jeśli dodamy kontrastujące, jasne elementy. Ciemna ściana będąca tłem do jasnych mebli czy dekoracji będzie również dobrym sposobem na oryginalny wygląd oraz charakter wnętrza. 

Metoda warstwowa  

Każde pomieszczenie złożone jest z kilku warstw, które się przenikają. Każdej z nich możemy nadać dowolną barwę. Dla uproszczenia załóżmy, że możemy wyróżnić trzy podstawowe warstwy. Pierwszą z nich jest tło, czyli ściany sufit oraz podłoga. Kolejną jest wyposażenie główne, czyli meble. Ostatnią zaś dodatki. Jak dobrać więc kolor ścian, kiedy rozłożymy pomieszczenie na czynniki pierwsze? Do wyboru są dwie możliwości, które zawsze się sprawdzają.   

Kolorowe tło

Jest to rozwiązanie dla tych, którzy dobrze czują się w obecności kolorów. Ta zasada zakłada pomalowanie ścian, których mamy powierzchniowo we wnętrzu najwięcej. Barwne powierzchnie będą stanowiły tło dla mniej chromatycznych elementów innych warstw. Dodatki oraz wyposażenie powinny pozostać neutralne. Dobrym wyborem będzie brąz, beż oraz odcienie czerni i szarości.  

Neutralne tło z kolorowymi akcentami 

Kierując się zasadami dobierania kolorów, ściany, podłogę oraz sufit pozostawiamy w barwach achromatycznych bądź o małej chromatyczności. Mocniejsze elementy dodajemy w postaci tkanin, mebli czy dekoracji. 

Jak dobierać kolory? Metody z koła barw 

Koło barw to narzędzie, które pozwoli nam na dobranie kolorów tak, aby były one przyjemne dla oka. Mamy wiele zasad, które wynikają zarówno z fizjologii widzenia jak i teorii barw. Są dwie szczególnie polecane tym, którzy obawiają się kolorystycznej wtopy.  

Zasada numer jeden 

Łączenie podobnego z podobnym. Brzmi bardzo prosto, ale jak to zrobić? Wystarczy jedynie trzymać się jednego koloru przewodniego. W celu przełamania monotonii, dobrze jest wybierać różne jego odcienie jak np. czerwony + bordowy+ różowy. Podobny efekt uzyskamy łącząc kilka kolorów sąsiadujących ze sobą na kole barw np. pomarańczowy, żółty oraz czerwony. Dzięki temu uzyskamy delikatne oraz harmonijne połączenia. Taki sam efekt można uzyskać utrzymując pomieszczenie w palecie beżów czy szarości.  

Zasada numer dwa 

Ta zasada to mocne kontrasty. Osobom lubiącym wyraziste połączenia polecamy kontrast czerni i bielu lub par kolorów, które się dopełniają. Znajdują się one po przeciwnej stronie na kole barw. Są to np. butelkowa zieleń i róż czy zieleń w zestawieniu z czerwienią. Efektowny kontrast uzyskamy również łącząc barwy achromatyczne jak biel, czerń czy szarość z nasyconymi kolorami. 

Kolor a naturalne światło 

Zarówno światło naturalne jak i to sztuczne rozjaśnia wnętrza, i wpływa na obiór barw. Wybierając paletę kolorów do urządzenia pomieszczenia warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Dobrze jest przyjrzeć się orientacji pomieszczeń względem kierunków świata.  

Klimat pomieszczeń różni się w zależności od tego, jakie światło słoneczne do nich wpada. Pomieszczenia, w których okna wychodzą na południe wypełnia białe, neutralne światło. W takich wnętrzach mamy największą swobodę, jeśli chodzi o wybór kolorów. Wnętrza północne mają niebieską poświatę, nie docierają do nich promienie słoneczne. Na jaki kolor pomalować ściany we wnętrzach położonych na północnej stronie budynku? W takich pomieszczeniach warto postawić na cieplejsze odcienie w jasnych tonach. Zrównoważy to chłodny klimat wnętrza. Pokoje zachodnie poprzez swoje położenie mogą wpływać na kolory ścian i dodatków. Światło zachodzącego słońca może być pomarańczowe, niekiedy czerwone, biały kolor ścian może po południu przybierać takie odcienie. W tym przypadku sprawdzą się barwy o chłodnym odcieniu. Wschód uznawany jest za stosunkowo neutralny, nie poleca się używania tu zbyt ciemnych barw. Słońce do tych pomieszczeń zagląda tylko na chwilę, przez resztę dnia pomieszczenia mogą sprawiać wrażenie ponurych. 
W jaki sposób nie wybierać kolorów do wnętrz?

  • Złym pomysłem jest wybór koloru stojąc w sklepie przed regałem z farbami. Jeśli przed wejściem do sklepu nie masz inspiracji, pomysłu czy projektu, to nietrafione zakupy gwarantowane; 
  • Wybór koloru w ostatniej chwili, również nie jest najlepszym pomysłem. Przygotuj wcześniej inspiracje bądź zleć taki wybór profesjonalistom; 
  • Nie należy zaczynać od wyboru farb ściennych. Kolorów wyposażenia nie dopasowuje się do kolorów ścian, lecz odwrotnie. Koloru sofy czy kanapy nie wybiera się pod kolor dekoracyjnych poduszek czy koców. Za punkt wyjścia należy przyjąć kolor podłogi, ścian, mebli, a dopiero potem dobierać pasujące do ich wykończenia farby ścienne. Na samym końcu zadbać o dodatki; 
  • Nie należy wybierać farb wizualnie. Nigdy odcienie w katalogach czy na zdjęciach nie odpowiadają realnym kolorom farb; 
  • Zanim zdecydujesz się na konkretny kolor, zastosuj jego tester. Zawsze sprawdzaj swoje pomysły na kolory. Dzięki testerowi możesz zobaczyć, czy ta barwa będzie idealna do twojego wnętrza; 
  • Nie kupuj tego co jest hitem sprzedaży oraz z rezerwą traktuj aktualne trendy. Można ślepo za nimi podążać i mieć w domu to co wszyscy wkoło, ale nie trzeba. 

Jak optycznie powiększyć wnętrze za pomocą kolorów? 

Podstawowa zasada: Jasne tonacje powodują, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. We wnętrzach o niewielkim metrażu warto postawić więc na biel. Jest to jeden z głównych kolorów, które pozwalają na optyczne powiększenie wnętrza. Świetnym wyborem będą również pastele oraz stonowane odcienie. Sięgajmy po beże, brązy, błękity czy szarości. 

Architekci zalecają, aby w pomieszczeniach, z których korzystamy raczej przy sztucznym świetle, wybierać te ciepłe oraz jasne odcienie. Wybór zimnych barw dodatkowo ochłodziłby wnętrze. Jeśli do pomieszczenia przez większość dnia wpadają promienie słoneczne, wybierzmy zimne barwy. Sprawdzą się chociażby błękity.  

Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, warto pomyśleć o odpowiednim pomalowaniu sufitu. Pomieszczenie będzie wydawało się większe oraz wyższe jeżeli sufit oraz górną część ścian (około -15 cm) pomalujemy na jaśniejszy kolor. Podobny efekt możemy uzyskać wybierając jasne wykończenie podłogi.  

Najwięcej wątpliwości budzą ciemne barwy. W aranżacji wnętrz nie istnieje coś takiego jak kolory zakazane. Nie powinny, a w zasadzie nie mogą być barwą dominującą. Powinny być jedynie kolorystycznym akcentem. Ciemne barwy będą doskonałym wyborem do wąskich pomieszczeń. Wtedy powinniśmy pomalować nim węższe ściany – nada to wnętrzu optymalne proporcje. Intensywne barwy sprawdzą się także we wnękach czy na fragmentach ścian za półkami. Będą wtedy prezentować się interesująco nie wpływając na odbiór przestrzeni.  

Powyższy tekst powinien pomóc Ci w podjęciu decyzji dotyczącej koloru ścian w Twoich wnętrzach. Jeśli jednak potrzebujesz porady specjalisty, skontaktuj się z nami! Chętnie uczynimy Twoje wnętrze wyjątkowym.