12
sty

Tym, czego nie może zabraknąć w mieszkaniu osoby, która uwielbia czytać książki, jest kącik, w którym będzie mogła oddać się swojej ulubionej aktywności. Wiele osób potrzebuje specjalnych warunków do tego, aby w pełni oddać się lekturze, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie urządzenie w swoim mieszkaniu specjalnego kącika przeznaczonego wyłącznie do czytania. W takim miejscu ważny jest nie tylko komfort, ale również powinniśmy sobie zapewnić odpowiednie oświetlenie, które pozwoli naszym oczom pracować w odpowiednich warunkach. Najlepszym miejscem na stworzenie takiego kącika będzie przestrzeń, która ma bardzo duży dostęp do światła naturalnego. Jednak, gdy nadejdą krótsze i chłodniejsze dni, naszym przyjacielem stanie się oświetlenie sztuczne.  

Jak zaaranżować kącik do czytania

Przede wszystkim należy skupić się na tym, aby przestrzeń, którą wyodrębnimy na nasz kącik, miała dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Nie musi być to oddzielne pomieszczenie, możemy wyodrębnić kawałek salonu bądź sypialni, ważne, żebyśmy czuli się tam komfortowo. Powinna być to przestrzeń, w której panuje spokój i cisza, dlatego świetnym wyborem będzie wyodrębnienie części sypialni. Jeżeli w Twoim mieszkaniu znajduje się wykusz, będzie on idealnym miejscem na stworzenie kącika do czytania, gdyż dysponuje bardzo dużą ilością naturalnego światła. Jeżeli wybraliśmy już miejsce, skupmy się na tym, aby zapewnić w nim wygodne i komfortowe warunki. Zaopatrzyć należy się we wszelkiego rodzaju miękkie koce, wygodny fotel lub poduszki, w zależności od naszych preferencji. Ważne jest, abyśmy to my czuli się tam komfortowo. W takim kąciku nie może zabraknąć następujących elementów: 

  • Wygodne krzesło bądź bujany fotel czy sofa będą niezbędnym wyposażeniem w takim miejscu. Należy pamiętać o tym, aby kierować się doborem poprzez nasze wyczucie komfortu.  
  • Stolik jest kolejnym elementem niezbędnym w naszym kąciku. Jeżeli czytając, lubimy popijać herbatę bądź coś podgryzać, taki stolik posłuży nam idealnie.  W każdym momencie będziemy mogli odłożyć przekąskę czy herbatę i rozkoszować się lekturą. Stolik również jest idealnym miejscem na ustawienie świecy zapachowej czy lampki, która zapewni nam światło. 
  • Kolejnym elementem jest regał na książki, zwłaszcza jeżeli posiadamy bogaty księgozbiór. Regał w zasięgu naszej ręki pozwoli nam w każdym momencie na sięgnięcie po ulubioną lekturę. Najlepszym wyborem będą drewniane półki, które nie tylko wprowadzają przyjemny, ciepły klimat, ale również posiadają specyficzny zapach, który jest idealnym dopełnieniem naszego kącika. 
  • Dodatki są tym, co nada charakteru naszemu kącikowi. Wszelkiego rodzaju dywany, wełniane koce czy miękkie poduszki idealnie się tutaj sprawdzą. Równie świetnym dodatkiem będą wszelkiego rodzaju zdjęcia przedstawiające krajobrazy bądź nasze własne, prywatne z rodzinnych zbiorów. Idealnym dopełnieniem będą rośliny oraz wszelkiego rodzaju podpórki do książek. 
  • Oświetlenie jest najważniejszą rzeczą w takim kąciku, gdyż od tego zależy zdrowie naszych oczu. Jak już wyżej wspomnieliśmy, najlepszym rozwiązaniem będzie jak największe wykorzystanie światła naturalnego. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto zdecydować się na źródło światła, które będziemy mogli skierować bezpośrednio na czytaną książkę. W związku z czym, świetnym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju kinkiety bądź wysokie lampy ustawione tuż przy naszym siedzisku. Świetnym dopełnieniem naszej aranżacji będą wszelkiego rodzaju girlandy świetlne, które nie tylko będą dodatkowym źródłem światła, ale również wprowadzą niezwykły klimat do naszego kącika. 

Kącik do czytania, nasza oaza spokoju 

Bez względu na to, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy wynajmujemy małe mieszkanie, warto stworzyć sobie miejsce, które będzie naszym azylem. Nieważne czy to będzie oddzielne pomieszczenie, czy wyodrębniona część jakiegoś pokoju, ważne, abyśmy czuli się tam dobrze. Kącik do czytania możemy stworzyć  równie dobrze w kawalerce jak i w domu jednorodzinnym. Wystarczy, że wyodrębnimy sobie jakąś przestrzeń za pomocą parawanu, dywanu bądź zasłony, która zapewni nam minimalne poczucie prywatności. Może być to kawałek salonu, sypialni bądź przedpokoju, to my decydujemy, w którym miejscu czujemy się najlepiej. W zależności od, tego jakie miejsce wybierzemy, będziemy mogli dostosować wygląd naszego kącika do danego pomieszczenia. Tak na przykład, gdy zdecydujemy się na sypialnię, postawmy na dużą ilość przytulnych elementów, takich jak mięsiste koce, poduszki czy miękkie dywany. Natomiast jeżeli decydujemy się zaaranżować pewną część salonu, kącik ten może być wystylizowany w taki sposób, aby pasował do wystroju, był bardziej stonowany i elegancki. Świetnym rozwiązaniem na cieplejsze dni będzie stworzenie sobie kąciku do czytania w ogrodzie bądź na tarasie. Dzięki otoczeniu natury będziemy w stanie bardziej skupić się na książce. Taki kącik może być świetnym rozwiązaniem, lecz należy pamiętać, aby fotel bądź puf umieścić w zacienionym miejscu, gdyż zbyt mocne promienie słoneczne mogą podrażniać oczy. 

Domowa biblioteczka 

Żaden kącik do czytania nie może się obejść bez biblioteczki. Nie musi być to obszerny zbiór książek. Już kilka tomów pozwoli nam poczuć atmosferę, którą daje obecność książek w naszym pomieszczeniu. Ważne jest, aby nasza domowa biblioteczka była dobrze zorganizowana, dzięki czemu będziemy się czuć bardziej komfortowo w takich warunkach, ponieważ nieład nie będzie nas rozpraszał podczas czytania. Naszą biblioteczkę możemy uporządkować poprzez odpowiednie ułożenie książek – częściej używane umieśćmy na wierzchu, natomiast te mniej używane ustawmy głębiej.  Świetnym rozwiązaniem będzie ułożenie książek kolorystycznie, co daje fantastyczne efekty dekoracyjne.  

Gdy dni stają się coraz krótsze, a wieczory coraz chłodniejsze, coraz chętniej sięgamy po lekturę. Ważne jest, aby zapewnić sobie komfortowe miejsce do czytania, dzięki czemu będziemy mogli lepiej skupić się na lekturze. Przy aranżowaniu takiego kącika warto   zasięgnąć porady projektanta, który dzięki kilku prostym poradom pomoże nam dobrać odpowiednie dodatki tak, abyśmy w jak najlepszy sposób wykorzystali potencjał wnętrza. W FengshuiHome wiemy jak ważne jest, aby mieć swoje miejsce, w którym możemy odpocząć. Dlatego też z przyjemnością pomożemy Ci zaprojektować Twój wymarzony kącik.