12
sty

Styl ten swoje początki datuje na okres XVII wieku. To wtedy Europa zaczęła zachwycać się przede wszystkim chińską porcelaną. Można powiedzieć, że było to początkiem niezwykłej fascynacji kulturą wschodnio-azjatycką. Fascynacja ta swój wyraz dała również we wnętrzach Europejczyków. Produkty sprowadzane z Chin, takie jak chińska ceramika czy doskonałej jakości tkaniny, były towarami luksusowymi, co za tym idzie, nie każdego było na nie stać. W związku z czym, styl ten rozwijał się przede wszystkim w domu bogatych mieszczan czy arystokracji. Styl chinoiserie to fascynacja nie tylko Chinami, ale również innymi dalekowschodnimi krajami, takimi jak Japonia. Przede wszystkim chodzi o to, aby nie kopiować stylu tych kultur, lecz wzbogacać europejskie wnętrza elementami pochodzącymi w tych krajów. 

Cechy charakterystyczne chinoiserie 

Tym, co wyróżnia takie wnętrza, są przede wszystkim: 

 • motywy inspirowane ludowymi legendami dalekowschodnimi jak na przykład grafiki ukazujące smoki; 
 • wielokolorowe i niezwykle dokładne malunki, przedstawiające egzotyczne kwiaty bądź ptaki; 
 • wszelkiego rodzaju parawany czy boazerie, koniecznie bogato zdobione; 
 • motywy inspirowane pejzażami dalekiego Wschodu, czy wszelkiego rodzaju krajobrazy orientalne; 
 • postaci ukazane w tradycyjnych strojach ludowych dalekiego Wschodu; 
 • bogato zdobione ściany. 

Materiały w stylu chinoiserie 

Jednym z najważniejszych elementów tego stylu są tekstylia. Co za tym idzie, podstawą do stworzenia we własnym mieszkaniu tego typu aranżacji jest przede wszystkim skupienie się na wielobarwnych, połyskliwych i wyjątkowych tekstyliach. Podstawą będą tutaj poduszki dekoracyjne, najlepiej jedwabne bądź atłasowe, zdobione w motyw kwiatów bądź egzotycznych ptaków. Kolory powinny być niezwykle intensywne, powinny przyciągać uwagę, dlatego warto zdecydować się na mocniejsze kolory, takie jak czerwień, zieleń i wszelkiego rodzaju żółcie. Ważne, aby miały one jak najbardziej orientalny charakter. Możemy zdecydować się na obicia z orientalnymi motywami czy narzutę lub zasłony. Świetnym rozwiązaniem będą również wszelkiego rodzaju dywany podkreślające klimat orientu. 

Meble w stylu chinoiserie 

Jeżeli chodzi o ten styl, to nie musimy skupiać się na tym, aby meble te były doskonałe, ponieważ w takich wnętrzach idealnie sprawdzą się takie, które noszą ślady użytkowania. Wszelkiego rodzaju przetarcia czy przebarwienia będą idealnym wyborem. Powinny być to meble wykonane głównie z drewna, może być to równie dobrze jasne drewno, jak i ciemne, możemy również postawić na drewno barwione, na przykład różane. Warto wzbogacić takie meble o metalowe elementy typu złote okucia. Nie chodzi o to, aby te meble były zniszczone, powinny być wykonane solidnie i starannie, lecz wszelkiego rodzaju drobne ślady użytkowania będą wprowadzać niepowtarzalny klimat. W salonie koniecznie musi znaleźć się stolik kawowy wzbogacony o złote dodatki, również blat może być zdobiony. Na takich meblach niejednokrotnie możemy spotkać motywy inspirowane dalekim wschodem. 

Dodatki 

Ten styl bardzo lubi dodatki. Nie mogą być to przypadkowe przedmioty a głęboko przemyślane elementy, które wprowadzą do naszego pomieszczenia orientalny powiew. Styl ten to połączenie eleganckiego eklektyzmu, egzotycznych elementów oraz współczesnej aranżacji. Możemy tu spotkać takie dodatki jak: 

 • Porcelana – to jest to, od czego tak naprawdę zaczął się ten styl. Chińska porcelana jest bogato zdobiona, a więc świetnie sprawdzi jako element dekoracyjny. Wykorzystać ją również możemy w bardziej praktyczny sposób jako wyposażenie kuchni, czy jako elegancka zastawa wyjmowana do obiadu. Oprócz zastawy stołowej czy innych elementów używanych w kuchni należy pamiętać o tym, że do takiej porcelany świetnie będą pasować wszelkiego rodzaju wazony.  W takich naczyniach będziemy mogli umieszczać na przykład piwonie, które są tak charakterystyczne dla krajów dalekowschodnich. Niestety oryginalna chińska porcelana to bardzo duży nakład finansowy, w związku z czym, możemy zdecydować się na znacznie tańsze, lecz niezwykle podobne do oryginałów zamienniki. 
 • Lampiony – niejednemu z nas Wschód kojarzy się z papierowymi lampionami. Będą one idealnym dodatkiem do naszego wnętrza, dzięki nim mieszkanie nie tylko nabierze charakteru, ale również będzie pięknie rozświetlone dzięki ciepłemu światłu, które dają. Świetnie sprawdzą się i na tarasie, i w salonie naszego mieszkania. 
 • Motywy – tym, co wyróżnia ten styl, są przede wszystkim wszelkiego rodzaju motywy. Możemy je umieszczać na ścianach, meblach, parawanach czy wszelkiego rodzaju powierzchniach. Głównymi motywami są orientalne krajobrazy, egzotyczne rośliny czy ptactwo oraz sceny przedstawiające postaci z mitologii azjatyckiej. 
 • Wachlarze – są one atrybutem japońskich gejsz. Równie świetnie sprawdzą się jako dodatek do naszego wnętrza. Możemy zdecydować się na papierowe wachlarze zapełnione dekoracyjnymi malowidłami bądź te wykonane z drewna, również bogato zdobione. Dostępne są w różnych rozmiarach, duży wachlarz powieszony na ścianie na pewno wprowadzi niepowtarzalny wschodni klimat do naszego wnętrza. 
 • Rośliny – świetnym dodatkiem do naszej aranżacji będą charakterystyczne dla Wschodu rośliny. Przede wszystkim warto postawić na drzewka bonsai lub bambusy, które wpasują się praktycznie w każdą przestrzeń. Innym świetnym wyborem będą rozłożyste palmy, czy chociażby storczyki, które wprowadzą subtelny klimat. Dodatkowym atutem będzie to, że rośliny możemy umieszczać w porcelanowych osłonkach, które dodatkowo podbiją klimat. 
 • Plecionki – na stoliku kawowym nie może zabraknąć plecionek, które nie tylko są praktyczne, ale również świetnie wyglądają. Możemy zdecydować się również na większy rozmiar, który powiesimy sobie na ścianie. 
 • Parawany – nieodłącznym elementem wnętrz w stylu chinoiserie są parawany. Są one inspiracją zaczerpniętą z Japonii. Często były bogato zdobione, przedstawiały krajobrazy bądź sceny z życia codziennego. Są nie tylko praktyczne, gdyż mogą chronić nas przed wiatrem czy słońcem, ale również świetnie sprawdzą się w naszych wnętrzach, dzięki czemu jesteśmy w stanie wydzielić pewne strefy bądź zachować prywatność. 

Styl chinoiserie jest niewątpliwie bardzo urokliwy. Dominują w nim mocne żywe barwy oraz wszelkiego rodzaju zdobienia. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Jeżeli chcecie urządzić  wnętrze w stylu chinoiserie, warto zasięgnąć porady dekoratora wnętrz, ponieważ unikniecie wtedy podstawowych błędów, przez które Wasze wnętrze mogłoby stać się niespójne. Nasi doradcy z FengshuiHome z przyjemnością Wam w tym pomogą. Dzięki poradom dekoratora stworzycie aranżacje, w których poczujecie się jak na Dalekim Wschodzie.