Srebrne ramki na zdjęcia na komodzie
21
gru

Planując aranżację mieszkania, często stajemy przed dylematem. Postawić na sprawdzoną, ciepłą i przytulną klasykę, czy pójść bardziej z duchem czasu w modną, minimalistyczną nowoczesność? Okazuje się, że wcale nie musimy wybierać. Obecnie różne style urządzania wnętrz z powodzeniem przenikają się i uzupełniają. Trzeba tylko wiedzieć, czym należy się kierować, aby stworzyć spójną przestrzeń, która będzie domowym ciepłem zapraszać do siebie, zapewniając jednocześnie powiew nowoczesności i podążając za aktualnymi trendami.  

Klasyczne wnętrze z nowoczesnymi dekoracjami"

Styl klasyczny i nowoczesny to dwa różne bieguny w aranżacji wnętrz, ale ich połączenie nie jest niemożliwe, ani tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Aby Wam w tym pomóc, zebraliśmy kilka zasad, dzięki którym osiągniecie zamierzony efekt. Bez względu na to, co wybierzecie, najważniejsze jest zachowanie umiaru i wyważenie proporcji pomiędzy zastosowanymi stylami.  

Najważniejsze założenia 

Wnętrza zaprojektowane w stylu klasycznym to ponadczasowa elegancja, ciepło i wygoda. Domy urządzone w ten sposób wydają się zapraszać gości, są przytulne, wszechobecnymi ozdobami oddają charakter gospodarzy. Charakterystycznym elementem wyposażenia są zdobione frezami i ciekawymi uchwytami komody, witryny i szafy oraz przestronne, miękkie meble wypoczynkowe. Właśnie ta miękkość ma tu charakter dominujący i dzięki niej wnętrza nastawione są na wygodę i relaks domowników. Na szafkach, regałach i komodach królują bibeloty, ramki ze zdjęciami i inne drobiazgi personalizujące całość. Z kolei klasycznie urządzona jadalnia wita nas świeżymi kwiatami ustawionymi na środku dużego stołu. Kuchnia nie sprawia wrażenia sterylnej i opuszczonej. Wręcz przeciwnie, przybory zawieszone na ścianie, misa z owocami, czy drewniany stojak z przyprawami to obiekty bardzo pożądane.  

Styl nowoczesny to zupełne przeciwieństwo klasyki. Jego podstawą jest zachowanie minimalizmu, oszczędność powierzchni i jak największa funkcjonalność. Meble w stylu nowoczesnym to przede wszystkim prosta forma i gładka linia. Nie ma tu miejsca na duże fotele czy sofy wyłożone miękkimi poduszkami. Komody i szafy pozbawione są zbędnych zdobień, fantazyjnych uchwytów. W takich wnętrzach nie znajdziemy bibelotów i innych drobnych dekoracji, porozstawianych dookoła nas. Wszelkie sprzęty ukryte są w szafkach, aby nie naruszały wszechobecnej prostoty. W związku z tymi cechami styl nowoczesny bywa oceniany jako zimny i nieprzyjazny.  

Łączymy style – od czego zacząć? 

Podstawą jest kolor oraz określenie stylu dominującego, do którego będziemy dopasowywać kolejne elementy. Planując wnętrze, które połączy w sobie klasykę z nowoczesnością, zacznijmy od określenia palety barw, w której chcemy je utrzymać. Najlepszą metodą jest wyjście od bezpiecznych, uniwersalnych dla obu stylów beżów, bieli i szarości, które będą dominować w całym domu i uzupełnianie ich wybranymi wyraźniejszymi akcentami kolorystycznymi. Może to być nowoczesne złoto, srebro lub np. klasyczna czerwień czy zieleń. W przypadku podłóg dobrze sprawdzi się połączenie klasycznego drewna z nowoczesnym betonem. Kiedy już zdecydujemy się na główny styl aranżacji, dążymy do urządzenia zgodnie z nim wnętrza, aby następnie jednie dopełnić je drobnymi dekoracjami i elementami o odmiennym charakterze.  

dekoracyjne poduszki na minimalistycznej sofie

Konsekwencja w wyborze mebli 

Kiedy już określiliśmy styl wiodący, postawmy na meble pasujące do niego i konsekwentnie się tego trzymajmy. Mieszanie takich, które w bardzo znaczący sposób różnią się od siebie, wprowadzi niepotrzebny chaos i zepsuje cały efekt. Możemy rzecz jasna wprowadzić jeden, czy dwa meble zachowane w innym stylu, ale całość powinna być spójna. Dobrym pomysłem w tym przypadku jest wybór ponadczasowej klasyki, która będzie nadawała wnętrzu elegancji. Jej dodatkowym atutem jest charakterystyczna solidność wykonania, dzięki której meble będą nam służyły przez długie lata. Z uwagi na to, że klasyczne, drewniane meble są najlepszą bazą do łączenia stylów, otwieramy sobie nimi furtkę do późniejszych zmian aranżacji bez większych kosztów. Utrzymując styl tradycyjny w umeblowaniu, zdecydujmy się na miękką sofę do salonu, która nada wnętrzu ciepła i uczyni je bardziej przytulnym.  

Odpowiednie oświetlenie 

Ogromny wybór dostępnych na rynku lamp, żyrandoli i wszelkich innych elementów oświetleniowych, daje wiele możliwości efektownego uzupełnienia mieszanych aranżacji. Jeśli zdecydowaliście się na styl klasyczny, ciekawym wyborem będzie nowoczesny żyrandol – pająk, zawieszony np. nad stołem w jadalni. Ten typ oświetlenia charakteryzuje się wręcz skrajnym minimalizmem, gdyż są to po prostu dekoracyjne żarówki na długich kablach, zwisające z sufitu. Obok tapicerowanej sofy może stanąć chromowana lampa podłogowa o ciekawym kształcie klosza lub podstawy. Z kolei spektakularny efekt możemy osiągnąć poprzez zawieszenie w nowoczesnym salonie bogatego, kryształowego żyrandola lub ustawienie prostej lampy podłogowej, z klasycznym, materiałowym abażurem. Szafki nocne w minimalistycznej sypialni będą świetną bazą dla klasycznych lampek na drewnianej podstawie.  

Tradycja i technologia 

Klasyczne wnętrze zyska na nowoczesności i będzie podążać z duchem czasu poprzez zastosowanie nowych technologii i sprzętów. W tradycyjnym salonie zawieśmy duży telewizor lub projektor, ustawmy okazały sprzęt grający. Z pozoru najzwyczajniejsza sofa może kryć w sobie gniazdo USB lub elektrycznie rozkładane zagłówki czy wysuwane siedzisko, jest to tzw. funkcja relax. Możemy też zdecydować się na zdalnie sterowane oświetlenie, dzięki któremu w zależności od potrzeb nadamy wnętrzu bardziej kameralnego charakteru lub je doświetlimy. 

Ważne dodatki 

Wprowadzenie do wnętrza odpowiednich dekoracji to szybki i niedrogi sposób na dopełnienie aranżacji lub kompletną metamorfozę naszego domu. Na drewnianych, klasycznych meblach efektownie będą wyglądać, szklane i srebrne ramki na zdjęcia, metalowe figurki i inne designerskie dodatki. Z kolei na podłodze może znaleźć się dywan w minimalistyczne, geometryczne wzory lub całkowicie jednolity i gładki. Ciekawą ozdobą ściany w klasycznym wnętrzu będzie lustro w prostej srebrnej ramie, które dodatkowo optycznie powiększy i doświetli pomieszczenie lub designerski zegar.  

Nowoczesne wnętrze stanie się bardziej przytulne dzięki dekoracyjnym poduszkom, kocom, zasłonom i wszelkim innym tekstyliom w ciepłych barwach. Ustawione na minimalistycznej komodzie, drewniane ramki ze zdjęciami wprowadzą do domu indywidualny charakter. Misa z przekąskami na stoliku kawowym będzie zachęcała do odpoczynku i rozmowy, z kolei tradycyjny wazon ze świeżymi kwiatami tchnie życie w powierzchownie zimne wnętrze.  

Kierując się powyższymi zasadami, z powodzeniem połączycie styl klasyczny z nowoczesnym. Ważne, aby być konsekwentnym, zachować umiar i nie przesadzić z ilością dekoracji. Jeśli chcecie mieć pewność, że efekt finalny będzie w zupełności spełniał wasze oczekiwania, skorzystajcie z pomocy doświadczonego architekta. FengshuiHome oferuje usługi architektoniczne na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu i współpracy.