wnętrze w stylu klasycznym
29
gru

Styl klasyczny to przede wszystkim ponadczasowość. Niezależnie od upodobań estetycznych większość osób w takich wnętrzach czuje się dobrze. Zazwyczaj styl ten cechują ciepłe kolory oraz harmonijny układ mebli. Wnętrze klasyczne jest urządzone w sposób prosty, ale z klasą. Współcześnie styl ten powiązany jest z minimalizmem oraz dobrymi gatunkowo dodatkami.    

Początki stylu klasycznego

salon wyposażony antykami

Tradycja stylu klasycznego jest dość bogata, rozwijał się on bowiem w Europie już od starożytności. Stylem klasycznym często określane są wnętrza w angielskiej stylistyce. Główne założenia tego stylu to równowaga, prostota, symetria oraz sprawdzone rozwiązania. To, że klasyczna aranżacja wnętrz jest nawiązaniem do tradycji, wcale nie oznacza, że jest to styl nudny.  

Aranżując klasyczne wnętrza, dekoratorzy dodają współczesne dodatki, aby mieszkanie było przede wszystkim wygodne. Jeśli chodzi o kolory w stylu klasycznym to przeważają w nim beże, brązy, szarości, nie zabraknie też bieli. Wnętrze może być pomalowane na biało a meble, które się w nim znajdą niech będą wykonane z naturalnego, ciemnego drewna. Do tego dodatki w złotych odcieniach i wnętrze w klasycznym stylu gotowe.    

Eleganckie wydanie tradycji oraz prostoty

Przyjmuje się, że styl klasyczny jest odwołaniem do tego co przeminęło. Tak naprawdę nie odnosi się on tylko do jednej epoki. Inspiracją mogą być zasady harmonii panujące w czasach starożytnych czy np. szlacheckie zasady aranżacji pomieszczeń. Niezależnie od epoki, którą postawimy sobie za wzór, można wskazać na cechę, która jest charakterystyczna dla stylu klasycznego: bardzo staranne uporządkowanie rozmieszczonych przedmiotów, odnoszące się do klasycznych proporcji. Podczas aranżacji wnętrz w stylu klasycznym ważne jest zachowanie równowagi oraz symetrii.    

Cechy stylu klasycznego

Styl klasyczny wyróżnia jakość materiałów oraz mebli jakie wybieramy aranżując wnętrza. Użyte we wnętrzach barwy nie są ani tandetne ani zbyt mocno odważne. Podstawą są stonowane kolory oraz materiały naturalnego pochodzenia. W tego typu wnętrzach śmiało możemy pokusić się o tapety na ścianach. Najlepiej wybrać te w jasnych, pastelowych kolorach oraz takie w drobne wzorki w podobnych barwach.  

Warty uwagi może okazać się sufit. Styl klasyczny go nie pomija. Warto wykorzystać wszelkiego rodzaju listwy, gzymsy, sztukaterie czy inne tego typu ozdoby.  

We wnętrzach w stylu klasycznym wykorzystywane są antyki, które można kupić na pchlim targu bądź od profesjonalnych sprzedawców. Bardzo ważną cechą stylu klasycznego jest spójność wnętrza. Całość powinien łączyć jakiś element jak np. kolor tkanin czy mebli.   

Aranżacja wnętrz w stylu klasycznym 

Wnętrza w stylu klasycznym będą dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy są na etapie projektowania mieszkania oraz tych, którzy chcą wprowadzić do wnętrz zmiany. Możemy skorzystać z bardzo trwałych materiałów i stać się kolekcjonerami antyków. Tutaj najważniejsza będzie jakość. Wybierz: 

  •  wygodne meble,  
  • dokładnie wykończone akcesoria,  
  • eleganckie lampy, 
  • drewniane okna. 

 Możemy również pokusić się o samodzielne ozdobienie sufitu, mebli oraz dodatków poszukać na pchlim targu, a ściany pomalować na biało. W obu przypadkach nie należy przesadzić z dodatkami oraz barwnymi akcentami.  

 Nie jest koniecznością aranżowanie mieszkania czy domu w jednym stylu. Jeżeli chcemy wprowadzić jakieś urozmaicenia, ten styl z pewnością nada się do salonu, zwłaszcza w przypadku, kiedy jest on połączony z kuchnią. Stworzy to idealne miejsce zarówno do odpoczynku jak i do przyjmowania gości.  

Jakie meble wykorzystać we wnętrzach w stylu klasycznym?  

Może wydawać się, że meble w klasycznym stylu to takie, które są ekskluzywnie zdobione, wymyślne wręcz pałacowe. Meble użyte we wnętrzach w tym stylu są proste, z subtelnymi zdobieniami. Bardziej ozdobne powinno być otoczenie, a meble eleganckie. Jeśli chodzi o wykonanie mebli to są one zrobione zazwyczaj z materiałów pochodzenia naturalnego. Mają delikatne ozdoby jak np. delikatne gzymsy czy złote uchwyty. Nie powinno znajdować się na nich zbyt dużo zdobień. Powinny być bardzo praktyczne.  

Jeśli nie czujesz się na siłach aranżując klasyczne wnętrze, chętnie Ci pomożemy. Skontaktuj się z nami i ciesz się nową, piękną aranżacją domu lub mieszkania!