minimalizm w sypialni
23
gru

Gdy mówimy się o minimalizmie, pierwsze co przychodzi nam do głowy to oszczędność w elementach, elegancja, prostota kształtów oraz stonowane kolory takie jak na przykład – biały, czarny, szary. Dla wielu ten styl może wydawać się nudny, bez wyrazu, a czasem wręcz ze sterylnymi warunkami.  Nic bardziej mylnego. Jeśli dobrze rozplanujemy pomieszczenie, stanie się ono niepowtarzalne i przytulne.  

przykładowa aranżacja minimalistycznego wnętrza

Styl minimalistyczny  

Minimalizm stale utrzymuje się w topowych trendach dotyczących aranżacji pomieszczeń. Stosując go nie ma możliwości, by pomieszczenie nie miało wymiaru ponadczasowego. Styl ten z roku na rok jest coraz bardziej popularny zarówno w modzie jak i w projektowaniu wnętrza. Charakteryzuje się on przede wszystkim: 

  •  Stonowanymi kolorami – biel, czerń, grafit, szary. Dla osób, które chciałyby przełamać pewną monotonie, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie tapety na ścianę lub dodanie do pomieszczenia jednego żywego koloru by przełamać paletę zgaszonych barw. 
  •  Zasadą “mniej znaczy więcej”. Należy skupić się na zastosowaniu małej ilości mebli, które mogą spełniać różne funkcje. Dodatkowo warto unikać wyboru wielu dodatków, gdyż to niepotrzebnie wprowadzi do pomieszczenia chaos, który w tym stylu jest niepożądany.  
  • Postawieniem na jakość, nie na ilość.  Warto zainwestować w lepszej jakości meble, dodatki niż zapełnić pomieszczenie niepotrzebnymi elementami, które mogą spowodować, że wnętrze będzie wydawać się nieprzemyślane i niezorganizowane. Proste, geometryczne kształty, prosta linia – to elementy, które górują wśród mebli i dodatków tego stylu. 
  • Dbaniem o komfort oraz przyjemną aranżację. Zależy ci na tym, by posiadać przytulne cztery ściany? Dobrym krokiem będzie dodanie dywanu o stonowanym kolorze oraz roślin doniczkowych Ważnym aspektem będzie również zapewnienie pomieszczeniu dużej ilości naturalnego światła. 

Wskazówki na zachowanie minimalizmu – na przykładzie wybranych pomieszczeń: 

Łazienka 

W organizacji wnętrza łazienki, jak i innych pomieszczeń w stylu minimalistycznym, należy postawić na funkcjonalność. Meble jak i dodatki powinny mieć prosty kształt, by nie przykuwały uwagi. Ważnym aspektem jest również troska o dużą ilość światła – zwłaszcza naturalnego, które spowoduje, że wnętrze będzie wydawać się większe. By utrzymać porządek najważniejszym aspektem jest schowanie wszystkich niepraktycznych przedmiotów, by utrzymać w pomieszczeniu estetykę oraz prostotę. Lubisz dekorację w łazience? Jak najbardziej jest to element, który dodaje uroku, ale pamiętaj, żeby nie przesadzić – dodatki powinny być przemyślane. 

Sypialnia 

Jak wiadomo najważniejszym elementem w każdej sypialni jest łóżko. W omawianym stylu powinno być ono duże, bez zbędnych ram czy zdobień. Dodatkowo warto zadbać o dużą szafę z przesuwanymi drzwiami, by pomieścić w niej wszystkie niezbędne rzeczy. Jeśli marzysz o przytulnej sypialni, możesz postawić na rośliny i proste dekoracje w żywszym kolorze, by przełamać stonowane kolory i nadać pomieszczeniu charakter. Podobnie jak w łazience również w sypialni dobrym krokiem będzie dodanie lustra. Może być ono umieszczone na przykład w drzwiach szafy, by jednocześnie nie wprowadzać więcej mebli oraz spowodować, że pomieszczenie optycznie się powiększy. Jeśli podobają Ci się poduszki to idealnym rozwiązaniem będą te w monochromatycznych kolorach, które nie tylko przyciągną uwagę, ale również zadbają o przytulną atmosferę w sypialni.  

Salon  

Drewno to element, który wprowadzi do wnętrza więcej ciepła oraz sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Drewniany stolik, krzesła, półka na dekoracje sprawdzi się tutaj idealnie. Zawsze doskonałym połączeniem będzie kominek oraz kanapa. Sprawi ono, że w zimne, pochmurne dni jesienne, które się zbliżają miło będzie czytać książkę czy oglądać film. Jeśli chodzi o oświetlenie, wybór żarówek z ciepłym światłem będzie tutaj zdecydowanie najlepszym pomysłem. Chcesz wprowadzić do swojego salonu żywsze kolory?  Postaraj się wybrać tylko jeden, by nie zakłócić estetyki pomieszczenia. 

Zalety i wady minimalizmu  

Zalety 

Warto przede wszystkim zaznaczyć, że opisywany styl posiada wielki atut, który dotyczy sprzątania. Gdy nie mamy zbędnych elementów, nasze wnętrze jest lepiej zorganizowane – dużo trudniej jest o gromadzenie się kurzu. Dodatkowo, styl ten z racji, że rzadko kiedy wychodzi z mody, będzie doskonałym pomysłem na wiele lat. Jeśli nie lubisz remontów i częstych porządków – ten styl jest idealny dla Ciebie! 

Wady 

Dość oczywistą wadą minimalizmu, a dokładniej jasnych powierzchni, jest podatność na zabrudzenia. Z racji, że styl ten reprezentują jasne, stonowane odcienie, nietrudno jest o poplamienie czy przebarwienie ściany. Może wydawać się, że jest to spore utrudnienie, ale z odpowiednią pielęgnacją oraz należytą uwagą, nawet białe ściany mogą służyć nam lata.  

Zespół FenghsuiHome to profesjonalni projektanci wnętrz, którzy sprawią, że Twoje wyjątkowe wnętrze będzie wyrażało Ciebie! Skorzystaj z fachowej pomocy i ciesz się wymarzoną przestrzenią!