płytki, konsola, zasłony
01
wrz

Wizja przeszłości, wyraz przyszłości

Współczesność, choć naszpikowana minimalistycznym stylem i futurystycznymi trendami, wciąż korzysta na wglądzie do przeszłości. Pogląd ten zyskuje na znaczeniu w kontekście wnętrzarskim, gdzie różnorodność stylów stanowi inspirację dla współczesnych projektantów. Jednym z tych zachwycających i niezmiennie popularnych trendów jest art déco. Odnaleziony w detalach architektury, sztuki i designu, ten wykwintny nurt epoki międzywojennej znalazł swoje miejsce także w aranżacji łazienek. Artyzm, luksus i geometryczne wzory tego stylu stwarzają niepowtarzalną aurę, a w połączeniu z nowoczesnymi elementami dają wyjątkowy efekt.

wygodna, biała wanna

Elegancja geometrycznych wzorów

W świecie art déco  geometria przybiera zupełnie nowy wymiar. Zdecydowane linie, ostre kształty i regularne wzory dominują nad chaosem. W łazience w stylu art déco można się spodziewać mocno zarysowanych konturów, które tworzą harmonijną całość. Wzory geometryczne na płytkach, zarówno na podłodze, jak i na ścianach, stanowią wizualny punkt centralny tego trendu. Klasyczne wzory jak wzór w jodełkę czy kształty diamentów wprowadzają do przestrzeni dynamikę i porządek.

Kolory epoki i ich współczesne odsłony

Kolorystyka odgrywa istotną rolę w aranżacji łazienki w stylu art déco. Charakterystyczne połączenia, takie jak głęboka czerń i złoto lub intensywna czerwień i czarny, nadają pomieszczeniu luksusowy i intrygujący wygląd. Te odważne połączenia barw wkomponowują się w estetykę stylu, tworząc kontrasty i podkreślając detale. Niemniej jednak współczesne interpretacje tego trendu mogą skorzystać z delikatniejszych odcieni, takich jak pastele czy złamane beże, tworząc równie zachwycający efekt wizualny.

Zabawa światłem i lustrem

W latach art déco oświetlenie odgrywało istotną rolę w podkreśleniu luksusu i dekadencji wnętrz. Kryształowe żyrandole, nowatorskie lampy i refleksyjne powierzchnie przyczyniały się do tworzenia niezwykłego klimatu. Współczesne łazienki w stylu art déco  mogą wcielać te elementy poprzez wybór odpowiednich lamp, odbijających powierzchni, jak również poprzez umiejętne korzystanie z luster. Lustrzane płytki, zdobione złoceniami lub geometrycznymi wzorami, wprowadzają do wnętrza grę świateł i optyczne zwielokrotnienie przestrzeni.

pozłacane klamki i uchwyty

Luksus w szczegółach

Szczegóły w łazience w stylu art déco  nabierają wagi i znaczenia. Klamki, uchwyty, baterie i inne akcesoria mogą być ozdobione delikatnymi zdobieniami, które nawiązują do charakterystycznych dla tego stylu wzorów. Wzorzyste płytki ceramiczne, nawiązujące do zdobień z lat 20. i 30., doskonale wpisują się w tę estetykę. Ważne jest, aby nie zapominać o dbałości o detale, gdyż to one budują całościowy wygląd wnętrza.  

Jak zaaranżować łazienkę w stylu art déco?

Stworzenie łazienki w stylu art déco to zadanie wymagające wyczucia harmonii i elegancji. Najważniejsze kroki, które pomogą osiągnąć wyjątkową aranżację:

  • Geometryczne kafelki – kafelki odgrywają istotną rolę. Wybierz ceramiczne płytki heksagonalne, rybie łuski czy wzory z złoconymi akcentami. Kombinacje geometrycznych wzorów tworzą kontrastujące i efektowne powierzchnie.
  • Stonowane białe odcienie – biała łazienka stanowi doskonałe tło dla stylu art déco. Płytki strukturalne w stonowanych kolorach można uzupełnić kontrastującymi elementami w ciemnych tonacjach lub złotymi akcentami, np. baterią umywalkową czy ramą lustra.
  • Eleganckie kształty – łazienka art déco łączy prostotę z bogactwem wzorów. Zwróć uwagę na widoczne uproszczone kształty, które pełnią rolę eleganckich akcentów. Jednocześnie, nie przesadzaj z nadmierną ilością zdobień.
  • Odpowiednie proporcje – zachowaj proporcje w aranżacji, unikając przesady. Starannie wyważ elementy, aby stworzyć harmonijną przestrzeń, która odda ducha stylu art déco.
  • Kontrola nad wzorami i kolorami – unikaj nadmiaru wzorów i kolorów, które mogą przytłoczyć przestrzeń. Kieruj się zasadą umiaru. Mieszaj struktury i faktury o zbliżonej kolorystyce lub kontrastujące, tworząc harmonijny efekt.
  • Połączenie matu i laku – Stwórz interesujący efekt poprzez połączenie matowych i lakierowanych elementów w tym samym kolorze. To doskonały sposób na dodanie głębi i tekstury.

Stworzenie łazienki w stylu art déco wymaga równowagi między elegancją a wyważonymi detalami. Zaangażowanie projektanta wnętrz pomoże w osiągnięciu harmonijnej aranżacji, która będzie odzwierciedleniem tego wyjątkowego i ponadczasowego stylu.

szafka lazienkowa, wnęka z dodatkami

Harmonijne połączenie stylów

Wszystko to składa się na obraz harmonijnej syntezy stylów – połączenia przeszłości z teraźniejszością. Łazienka w stylu art déco, mimo że czerpie inspirację z dekady lat 20. i 30., wcale nie musi wyglądać jak muzeum. Nowoczesne interpretacje tego trendu pozwalają na swobodne łączenie detali i wzorów, tworząc wnętrze pełne charakteru i wyrafinowania. Od geometrii, przez kolorystykę, po oświetlenie – wszystkie te elementy razem tworzą unikalną przestrzeń, która zachwyca swoją elegancją i luksusem. Łazienka w stylu art déco  to podróż w czasie, która jednocześnie ukazuje, że pewne wzorce nigdy nie tracą swojego uroku.

Elegancja i artyzm łazienki art déco

Odkryj wyjątkowość stylu art déco w aranżacji łazienki. Nasz doświadczony architekt wnętrz oferuje unikatowe projekty, łączące luksus z funkcjonalnością. Bazując w Warszawie, zapraszamy do kontaktu z ekspertami z FengshuiHome. Wspólnie stworzymy niezwykłą przestrzeń poprzez aranżację wnętrz w duchu art déco. Skorzystaj z naszego wsparcia, by wprowadzić do swojego mieszkania elegancję i wyrafinowanie tego ponadczasowego stylu. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic, a także zdalnie w całej Polsce!

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie są główne cechy stylu art déco w aranżacji łazienki?

Główne cechy stylu art déco w aranżacji łazienki to geometryczne wzory, odważne kontrasty kolorów, luksusowe detale oraz eleganckie linie i formy. 

Jakie połączenia kolorystyczne charakteryzują łazienkę w stylu art déco?

Charakterystyczne połączenia kolorystyczne to np. głęboka czerń z złotem lub intensywna czerwień z czernią, chociaż współczesne interpretacje mogą korzystać także z delikatniejszych odcieni pasteli czy złamanych beżów. 

Czy łazienka w stylu art déco może być dostosowana do współczesnych trendów?

Tak, współczesne interpretacje stylu art déco pozwalają na łączenie go z nowoczesnymi elementami, co tworzy harmonijną przestrzeń, odpowiadającą aktualnym trendom. 

Jakie korzyści przynosi aranżacja łazienki w stylu art déco?

Aranżacja w stylu art déco przynosi korzyści w postaci unikalnego wyglądu, elegancji, luksusu oraz harmonijnego połączenia przeszłości z teraźniejszością.