salon w stylu art déco
09
lis

Elegancki świat art déco

Art déco, czyli „sztuka dekoracji (wnętrz)” to styl designu, który pojawił się po pierwszej wojnie światowej i dominował przez następne dwie dekady. Można przypuszczać, że jego powstanie było reakcją na wojenne zniszczenia i chęcią wprowadzenia trochę koloru do otaczającego „szarego świata”. 

fotele w stylu art déco

Powrót do luksusu 

Styl art déco ma długą historię, sięgającą osiemnastowiecznego rokoko, które stawiało na dekoracyjność i lekkie formy. Dwieście lat później, wpływ odległych kultur nadal jest widoczny w nowoczesnym art déco. Minęło kilka dekad od zakończenia wojny i ludzie zaczęli ponownie zwracać uwagę na wygląd wnętrz, pragnąc luksusowego piękna, którego tak bardzo im brakowało.  

Przeszłość w nowoczesnym stylu 

Art déco okazał się trafnym wyborem stylistycznym dla wielu osób. W przeciwieństwie do minimalistycznego podejścia art déco przyniósł elegancję, która w pełni wyrażała bogactwo i luksus, jednak w nieco odmiennej formie. Do już znanych stylów z poprzednich epok dołączyły nowoczesne elementy, tworząc harmonijną kombinację. W ten sposób powstał styl modern art déco, który doskonale uzupełniał tęsknotę za przeszłością, przywołując atmosferę retro i vintage, ale z nowoczesnym akcentem.  

Cechy stylu art déco

Styl art déco charakteryzuje się wyrafinowanym luksusem i geometrycznymi wzorami, stanowiącą odrębną reakcję na uprzednie style z epoki wojennej. Jego cechy łączą elegancję z nowoczesnym wyrazem.

  • dekoracyjne kompozycje, bez nadmiernego przeładowania, 
  • wnętrza emanujące luksusem i błyszczącymi fakturami,  
  • tapety jako alternatywa dla zimnych ścian, 
  • duże i wyraziste wzory, motywy kwiatowe oraz geometryczne, 
  • imitacje wysokiej jakości tkanin, w szczególności tych zdobionych złotą nitką, 
  • zastosowanie we wnętrzach marmurów, lakierowanego drewna, mosiądzu i kryształowego szkła.  
sypialnia w stylu art déco

Meble w stylu art déco  

Modern art déco, będący połączeniem różnych elementów, harmonizuje nowoczesność z klasyką. Możemy zestawić luksusowe lustra w złotych ramach, z minimalistycznymi metalowymi meblami, tworząc unikalne połączenie. W salonach w stylu art déco powinny jednak przeważać meble wykonane z wysokiej jakości materiałów o geometrycznych kształtach, takie jak owalne kanapy, komody i stoły z wyrazistymi kantami. Dodatkowym uzupełnieniem wnętrza art déco jest tapicerka o głębokich, nasyconych barwach.

Nowoczesność z nutką nostalgii  

Chociaż styl art déco ma w sobie nutkę nostalgii, nie brakuje mu również nowoczesności. Dodatki odgrywają tu ważną rolę i nie chodzi tylko o drobne detale. Zamiast typowych, oczywistych żyrandoli ze złotymi akcentami, można zdecydować się na lampy sufitowe lub ścienne, gdzie szkło jest elegancko połączone z chromem. Taki wybór dodatków nadaje wnętrzu art déco niezwykłego charakteru, zachowując jednocześnie jego nowoczesny wydźwięk. 

Wpływ oświetlenia na wnętrza art déco 

Aby rozbłysnąć pełnym blaskiem, modern art déco potrzebuje dobrego oświetlenia, głównie dziennego, które wydobędzie i podkreśli niepowtarzalność cechującą art déco. Wnętrza otulone naturalnym światłem muszą jednak zachować swój stylistyczny charakter, stąd kluczowy jest właściwy dobór stolarki okiennej. 

Dla kogo styl art déco? 

Nie każdemu przypada do gustu ostentacyjny przepych i dekoracyjne bogactwo, które charakteryzują wnętrza stylu art déco. Styl ten będzie na pewno adresowany do osób, które poszukują połączenia elegancji, luksusu i nowoczesności w wystroju wnętrz. Jest dedykowany dla tych, którzy cenią sobie unikalność i oryginalność, a jednocześnie chcą wprowadzić do swojego domu nieco nostalgii.  

Osoby zainteresowane stylem art déco będą doceniać geometryczne kształty, luksusowe materiały, złote akcenty oraz wyraziste dodatki, które nadają pomieszczeniom wyjątkowego charakteru i przykuwają uwagę.  

biuro w stylu art déco

Zapewnij sobie piękne i funkcjonalne wnętrze 

Zalety urządzania mieszkania w stylu art déco to elegancja, luksus i wyrafinowanie. Nasz doświadczony projektant i architekt wnętrz z FengshuiHome specjalizujący się w aranżacji wnętrz oferuje kompleksowe usługi projektowania. Dzięki współpracy z nami, tworzenie unikalnego projektu w stylu art déco staje się prostsze i efektywniejsze. Odkryj możliwości, jakie niesie za sobą projektowanie wnętrz w tym klasycznym i luksusowym stylu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Co wyróżnia styl art déco? 

Styl art déco cechuje się przepychem, luksusowymi fakturami, geometrycznymi kształtami oraz wyrafinowaną dekoracyjnością.  

Jakie materiały są popularne w stylu art déco? 

W stylu art déco popularne są materiały takie jak np.: marmur, lakierowane drewno, mosiądz, szkło kryształowe. Dodają one luksusu i błysku wnętrzom.  

Jakie są charakterystyczne wzory w stylu art déco? 

Wzory w stylu art déco są zazwyczaj duże, wyraziste i mogą obejmować zarówno motywy kwiatowe, jak i geometryczne. 

Jakie meble są charakterystyczne dla wnętrz art déco? 

Wnętrza art déco powinny zawierać meble wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz o geometrycznych kształtach. Sprawdzą się więc owalne kanapy, komody i stoły z wyrazistymi kantami. Tapicerka o głębokich, nasyconych barwach również doda charakteru tym wnętrzom.