salon
30
maj

Klasyka i nowoczesność

Projekty wnętrz w stylu Art Deco wciąż wprawiają w zachwyt miłośników estetyki z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. To wyjątkowy styl, który zainspirował wiele dziedzin sztuki, w tym architekturę, wnętrza, wzornictwo przemysłowe, modę, grafikę czy kino. To jeden z pierwszych stylów, który stał się osiągalny nie tylko dla luksusowych hoteli czy mieszkań o wysokim standardzie, ale również dla mniej zamożnych amatorów piękna. W dzisiejszych trendach wnętrzarskich został uosobieniem luksusu i bogactwa. Jego wpływ jest widoczny zwłaszcza w akcesoriach, tkaninach i dekoracjach. Geometria i formy organiczne, charakterystyczne dla tego stylu, są wykorzystywane w tapetach i fototapetach na ścianach. 

Styl Art Deco – definicja i cechy 

Art Deco to niezapomniany trend w sztuce i projektowaniu wnętrz, który pozostawił swój ślad do dzisiejszego dnia. Charakteryzował się on precyzyjnym wykończeniem, co przyczyniło się do powstania pięknych i misternych przedmiotów, kojarzących się z bogactwem. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy każdy mebel, który powstał w tym stylu, był dziełem rękodzielników czy artystów. Nie budzi to zdziwienia, ponieważ nazewnictwo tego stylu pochodzi z języka francuskiego i łączy w sobie dwa słowa: art – sztuka i décoratif – dekoracyjny. 

Art Deco to styl, który zaskakuje swoją eklektycznością. Projektanci wnętrz inspirowali się w nim tradycją sztuki europejskiej oraz motywami pochodzącymi z odległych kultur, takich jak te z Dalekiego Wschodu, Egiptu czy Ameryki Południowej, wiążąc je z motywami wizualnymi charakterystycznymi dla epoki przemysłowej. Charakterystyczne dla tego stylu są geometryczne formy, takie jak okręgi, prostokąty i trapezy, połączone z elementami organicznymi. Te wzory tworzą symetryczne i eleganckie kompozycje. 

Projektowanie wnętrz w stylu Art Deco wymaga korzystania z nowoczesnych materiałów, takich jak aluminium, stal nierdzewna, chrom, bakelit i tworzywa sztuczne, ale także szkło i lśniący lakier. Jednocześnie, ważnym elementem są również drogie i luksusowe elementy, takie jak egzotyczne drewno, brąz, srebro, marmur i naturalne skóry. Kolorystyka w stylu Art Deco jest mocna i kontrastowa. Ściany dekoruje się tapetami, a podłogi pokrywa się drewnem, kamieniem albo płytkami. Geometryczne wzory, naśladujące wzory orientalne, znajdziemy również na dywanach i tekstyliach. Projektanci wnętrz tworzący w stylu Art Deco łączą równocześnie wyrafinowanie i swobodę kształtów. 

Nurt Art Deco, w swej nowoczesności i ponadczasowej elegancji dąży – w większym stopniu niż do motywów krzywoliniowych – do perfekcyjnej symetrii i prostoliniowości, jednocześnie kierując się potrzebami przemysłowej produkcji oraz reagując na oczekiwania dotyczące wykorzystania nowych elementów. Projektowanie w stylu Art Deco opiera się na geometryzacji i syntetycznych formach, które równie mocno podkreślają funkcjonalność obiektu, co jego estetykę. Projektanci cenią go za jego ponadczasową elegancję i możliwość zastosowania w różnych dziedzinach. 

telewizor na ścianie w salonie

Nowoczesne wnętrza w stylu Art Deco 

Projektując wnętrze w tym stylu, trzeba pamiętać, że dzisiaj ciężko jest przeprowadzić aranżację w perfekcyjnej stylistyce Art Deco. Dzisiejsze umeblowania czy dekoracje z pewnością chłoną pomysły z tamtych czasów, ale nie są już dokładnym odwzorowaniem antyków z ówczesnego okresu, a bardziej ich nowym odzwierciedleniem. Aranżując wnętrze w stylu Art Deco, warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są meble i dodatki. Najlepiej wybierać naturalne i szlachetne elementy takie jak drewno gatunków drzew liściastych, marmur czy kryształ. 

Wśród tkanin opłaca się postawić na aksamit i jedwab. Wszystkie te materiały świetnie podkreślą charakterystyczne dla stylu Art Deco linie i geometryczne kształty. Nie można zapomnieć również o sztuce, która odgrywała ważną rolę we wnętrzach Art Deco. Współczesne wnętrza w tym stylu często dekoruje się reprodukcjami obrazów przedstawicieli tamtej epoki, takich jak Tamara Łempicka. To doskonały sposób na wprowadzenie do wnętrza nuty historii i sztuki. 

aranżacja kuchni w stylu glamour

Lampy Art Deco – dodaj blasku wnętrzu 

Oświetlenie to kolejny element, który decyduje o charakterze wnętrza. W stylu Art Deco nabiera ono jednak istotnej wartości. Projektując oświetlenie w tym stylu, należy kierować się śmiałością oraz decydować się na większe, wyróżniające się kształty. Ważne jest, aby użyć więcej niż jednego żyrandola, które ustawione parami lub trójkami w grupie, pozwalają na uzyskanie efektu bogactwa i równocześnie podkreślając wyrazistą i zaskakującą naturę stylu Art Deco. 

Aby osiągnąć pożądany efekt, zaleca się wykorzystanie opraw oświetleniowych w barwach złota, czerni czy mosiądzu. Fantastycznym wyborem będą również metalowe lampy, szkło lub żyrandole wykonane z kryształu. W stylistyce Art Deco niezwykle ważną rolę odgrywa symetria. W tym celu warto decydować się na lampy w parach, wprowadzające do wnętrza harmonię i porządek. Zastosowanie ozdobnych lamp w paru przestrzeniach wnętrza pozwoli na odczucie atmosfery lat dwudziestych ubiegłego wieku. 

Ożyw swoje wnętrze tapetami Art Deco 

Tapeta to kolejna cześć dekoracji, która może w znaczący sposób wpłynąć na ostateczny efekt stylizacji. W przypadku stylu Art Deco należy zdecydować się na tapety przedstawiające geometryczne wzory i złote odcienie, które zapewnią niepowtarzalny klimat luksusu i stylu. 

Projektant musi jednak pamiętać, że tapeta powinna być starannie dobrana, aby wpisywała się w całą aranżację i nie zaburzała harmonii wystroju. Dzięki temu uda się stworzyć wnętrze, które nawiązuje do czasów Gatsby’ego i emanuje klasą oraz elegancją. 

Projekt symetrycznego i luksusowego salonu

Meble Art Deco – ponadczasowy urok wnętrza 

Meble były od zawsze nieodłącznym elementem tego XX-wiecznego stylu, pełniąc ważną funkcję w aranżacji pomieszczenia dzięki swojej nowoczesności i gracji. Wybierając meble kojarzone ze stylem Art Deco, należy pamiętać o charakterystycznych cechach, takich jak duże rozmiary, miękkie i opływowe formy oraz bogate, połyskujące wykończenia. Złote elementy, aksamitne tkaniny i egzotyczne forniry to tylko niektóre z nich. Jest to również nurt, gdzie drewniane meble z geometrycznymi i symetrycznymi formami mają swoje miejsce. Zdecydowanie poleca się w nim wybrać duże łóżka zwieńczone satynowymi tkaninami, udekorowanych wycięciami i fotele o falujących krawędziach, tak aby zaprowadzić w sypialni nutę aranżacji w trendach Art Deco. 

Kolorystyka wnętrz Art Deco – wyrafinowany styl 

Art Deco kocha eksperymentowanie z kolorami, dlatego warto zaryzykować i postawić na śmiałe i nasycone barwy.

Do innych najpopularniejszych kolorów w tym stylu należą: 

  • złoty, 
  • granat, 
  • czerń, 
  • głęboka zieleń, 
  • tonacje różu, 
  • kremowa, delikatna barwa. 

Ta paleta kolorów, połączona z dodatkowymi w odcieniach klejnotów, jak szafiry czy rubiny. Stałym elementem kolorystyki nurtu Art Deco są oczywiście złote akcenty, które zdobią całość, począwszy od pikowanych guzików w salonowych meblach, przez barowe wózki oraz podstawki do lamp, kończąc na dywanach. Można postawić na jednorodną paletę kolorów lub na wzory w jodełkę i geometryczne, ale kluczowe jest, by próbować różnych tonacji i odcieni. 

Dołącz do luksusowego grona klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu i mamy nadzieję, że zdobyliście Państwo wiele cennych wskazówek, jak ulepszyć swoje wnętrze w sposób nowoczesny i luksusowy. W FengshuiHome z Warszawy zawsze stawiamy na indywidualne podejście do klienta i skrupulatne dopasowanie pomysłów do jego potrzeb i preferencji. Zaufaj nam, a razem stworzymy wnętrze, które będzie odzwierciedleniem Twojego nietuzinkowego stylu i bogatej osobowości! 

FAQ – najpopularniejsze pytania:

Czym jest styl projektowania wnętrz Art Deco?

To wyjątkowy styl z lat 20. i 30. dwudziestego wieku, który zainspirował wiele dziedzin sztuki, w tym architekturę, wnętrza, wzornictwo przemysłowe, modę, grafikę czy kino. To jeden z pierwszych stylów, który stał się osiągalny nie tylko dla luksusowych hoteli czy mieszkań o wysokim standardzie, ale również dla mniej zamożnych amatorów piękna.

Jak wykonać nowoczesną aranżację Art Deco?

Projektując wnętrze w tym stylu, trzeba pamiętać, że dzisiaj ciężko jest przeprowadzić aranżację w perfekcyjnej stylistyce Art Deco. Dzisiejsze umeblowania czy dekoracje z pewnością chłoną pomysły z tamtych czasów, ale nie są już dokładnym odwzorowaniem antyków z ówczesnego okresu, a bardziej ich nowym odzwierciedleniem.

Jaka kolorystyka charakteryzuje styl Art Deco?

Art Deco kocha eksperymentowanie z kolorami, dlatego warto zaryzykować i postawić na śmiałe i nasycone barwy. Do innych najpopularniejszych kolorów w tym stylu należą: złoty, granat, czerń, głęboka zieleń, tonacje różu, kremowa, delikatna barwa.

Jakie meble wybrać w stylu Art Deco?

Wybierając meble kojarzone ze stylem Art Deco, należy pamiętać o charakterystycznych cechach, takich jak duże rozmiary, miękkie i opływowe formy oraz bogate, połyskujące wykończenia. Złote elementy, aksamitne tkaniny i egzotyczne forniry to tylko niektóre z nich. Jest to również nurt, gdzie drewniane meble z geometrycznymi i symetrycznymi formami mają swoje miejsce.