jasna kuchnia i błyszcząca, zielona lodówka
02
paź

Ciemna kuchnia w nowej odsłonie

Dla dobrego projektanta wnętrz kuchnia bez okien przestaje być problemem aranżacyjnym, który spędza sen z powiek. Istnieje wiele sprawdzonych trików, które pozwalają wprowadzić do ciemnej i ciasnej przestrzeni więcej światła i przytulności. Jeśli masz do czynienia z taką „ślepą kuchnią”, w tym artykule znajdziesz porady dotyczące wyboru kolorystyki, oświetlenia oraz rozwiązań architektonicznych, które pomogą Ci wydobyć piękno z tego pomieszczenia i uczynić je bardziej funkcjonalnym.

wielopunktowe oświetlenie kuchni

Ślepa kuchnia i jej niechlubny początek

Ślepa kuchnia stanowiła jedno z charakterystycznych elementów oszczędnego stylu budowlanego, wprowadzonego przez Władysława Gomułkę w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Brak okna był rekompensowany niewielkim otworem w ścianie, łączącym kuchnię z pokojem dziennym. To rozwiązanie miało na celu obniżenie kosztów budowy mieszkań o obniżonym standardzie. Brak okien w kuchni był częściowo rekompensowany poprzez niewielki otwór w ścianie, którym łączono kuchnię z pokojem dziennym, czyli tak zwane „okienko podawcze”. Mimo że pozwalało to na częściowe doświetlenie pomieszczenia, umożliwiało również wydawanie posiłków z kuchni bezpośrednio do stołu w pokoju dziennym.

Sposób na kuchnię bez naturalnego światła

Podstawową wadą ciemnej kuchni jest oczywiście brak naturalnego światła, co może sprawić, że pomieszczenie wyda się mniejsze, ponure i nieprzyjemne. Jednakże istnieje wiele sposobów, aby temu przeciwdziałać. Projektowanie wnętrza, które jest tak małe i ciemne wymaga zastosowania sprawdzonych rozwiązań, takich jak:

  • usunięcie ścianki działowej i połączenie kuchni z salonem,
  • wykorzystanie w ślepej kuchni mebli o frontach na wysoki połysk,
  • zastosowanie luksfer, lustra lub szkła na ścianach,
  • wybór jasnych kolorów na ścianach,
  • dobrze zaplanowane oświetlenie,
  • minimalistyczna aranżacja.

Dzięki zastosowaniu tych trików, można rozjaśnić i ożywić ciemną kuchnię bez okna, wprowadzając do niej przytulność i funkcjonalność, której często brakuje w wielu innych pomieszczeniach.

białe fronty w kuchni

Kolory i powierzchnie optycznie powiększające kuchnie

W niewielkim, ciemnym wnętrzu najważniejszy pozostaje dobór właściwej kolorystyki. Kuchnia pozbawiona okna powinna być utrzymana w jasnych, subtelnych odcieniach — złamana biel, kość słoniowa, wanilia czy modne gołębie szarości. Fronty mebli kuchennych mogą mieć subtelne połyskujące wykończenie, co pozwoli im delikatnie odbijać światło. Innym, równie interesującym pomysłem dla kuchennego wnętrza bez okna jest zastosowanie jasnych, błyszczących płytek na części ścian. Dzięki temu zabiegowi, kuchenna przestrzeń zyska fascynującą głębię i będzie wydawać się o wiele jaśniejsza niż w rzeczywistości. Dodatkowo warto zainwestować w designerskie, chromowane powierzchnie lub stworzyć efektowną imitację okna. Można w tym celu wykorzystać fototapetę przedstawiającą horyzontalny widok lub obraz z poszerzoną perspektywą. Jednakże, aby to zadziałało, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie w tej części pomieszczenia, aby uwypuklić wrażenie głębi i przestrzeni płynącej z obrazu. Warto postawić na meble o lekkiej konstrukcji. Zdecydowanie lepszym wyborem od ciężkiej i ciemnej zabudowy będą jasne meble, zgrabnie dopełnione przezroczystymi krzesłami lub stolikiem. Taki wybór pozwoli na swobodny przepływ światła i stworzy wrażenie lekkości, co może pomóc wizualnie powiększyć przestrzeń w kuchni bez okna.

Szkło lub lustro

Projektanci zgodnie twierdzą, że istnieje jeszcze jedno sprawdzone rozwiązanie dla kuchni bez okna – duże lustro. Lustrzana powierzchnia pięknie odbija światło i sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie większe. Jeśli preferujesz ekscentryczne i odważne rozwiązania, można umieścić szklaną taflę nawet na całej ścianie. Ciekawym pomysłem jest również dodanie lustrzanego frontu do jednej z kuchennych szafek, który świetnie przełamuje monotonię zabudowy. Lustra bez ramek są neutralnym dodatkiem, który doskonale komponuje się w każdym wnętrzu, niezależnie od panującego w nim stylu, co sprawia, że ten sprytny trik jest wyjątkowo uniwersalny. Umieszczenie ścianki z luksfer pomiędzy kuchnią a pokojem całkowicie odmienia nudną, zamknięta na światło i nowoczesne, śmiałe akcenty kuchnie. Można również rozważyć oryginalne i efektowne rozwiązanie — ażurową ściankę z hartowanego szkła, podzieloną metalowymi szprosami. W ten sposób można ograniczyć rozprzestrzenianie się zapachów w różnych pokojach, jednocześnie zapewniając kuchni naturalne światło dzięki oknu w salonie.

Optymalne oświetlenie dla przytulnego i jasnego wnętrza

W kuchni bez okna istotne jest stworzenie odpowiedniego oświetlenia, które powinno być starannie zaplanowane i wieloźródłowe. Doskonałym rozwiązaniem jest uzyskanie jak najprzyjemniejszego i wielokierunkowego światła i połączenie lampy sufitowej, kinkietów ściennych, oświetlenia halogenowego oraz dyskretnych listew LED. Te ostatnie najlepiej schować pod gzymsami szafek kuchennych lub tuż nad blatem roboczym, tak aby światło rozlewało się delikatnie po powierzchni. Niezwykle skutecznym sposobem na rozjaśnienie kuchni bez okna są szafki kuchenne z przeszkleniami, które można również efektownie podświetlić. Dzięki tym zabiegom, wnętrze kuchenne nabiera trójwymiarowości, jasności i przytulności. Oprócz rozmieszczenia źródeł światła istotna jest również jego barwa. Białe światło sprawia, że niewielka kuchnia może być zdominowana przez chłodniejsze akcenty, jednak zyskuje nowoczesny charakter. Natomiast żółte i ciepłe oświetlenie będzie imitować promienie słońca wpadające do kuchni.

kuchnia ze szklanymi drzwiami

Otwarta przestrzeń — wyburzanie ściany działowej

Jeśli ciemna kuchnia sąsiaduje z salonem, można zdecydować się na bardziej radykalne rozwiązanie i wyburzyć części ściany działowej. Taki drobny remont, otwiera kuchnie na przestrzeń i światło płynące z salonu. Pomieszczenie nie tylko staje się większe i jaśniejsze, ale dodatkowo otwiera możliwości wprowadzenia designerskich rozwiązań, taki jak wygodny bar czy wyspa kuchenna. Salon połączony z aneksem kuchennym to bardzo modny i funkcjonalny sposób, który świetnie sprawdzi się zarówno w blokach mieszkalnych, jak i w starych kamienicach. Niestety, w mieszkaniach z lat 60. nie zawsze jest możliwość wyburzenia ściany i stworzenia otwartej kuchni. W takim przypadku warto rozważyć inne możliwości, aby ożywić ciemną kuchnię.

Uwierz w potencjał udanej aranżacji!

Odkryj wyjątkową magię ciemnej kuchni bez okna. Nasz doświadczony projektant wnętrz z FengshuiHome specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji trudnych przestrzeni. Stworzymy dla Ciebie kuchnię, która emanuje elegancją i charakterem, pomimo braku okna. Zalety ciemnej kuchni to tajemniczy urok i nowoczesny design. Skorzystaj z naszych usług, aby przekształcić trudne wnętrza w unikalne, funkcjonalne miejsce. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Na jaką kolorystykę i fakturę postawić w kuchni bez okna?

W kuchni bez okna warto postawić na jasne kolory, takie jak biel, krem lub pastele, aby rozjaśnić przestrzeń. Meble o jasnych odcieniach i odbijającej światło, błyszczącej powierzchni mogą dodać elegancji i uczucia przestrzeni.  

Jakie rodzaje oświetlenia są odpowiednie dla kuchni bez okna w bloku?

Odpowiednie rodzaje oświetlenia dla kuchni bez okna w bloku to oświetlenie punktowe, które skupia się na konkretnych obszarach roboczych, oświetlenie sufitowe, które rozprasza światło po całej kuchni, oraz oświetlenie LED umieszczone pod szafkami górnymi, które dodaje dodatkowego światła i tworzy atmosferę. 

Jak stworzyć optyczne wrażenie przestrzeni w kuchni bez okna w bloku?

Aby stworzyć optyczne wrażenie przestrzeni w kuchni bez okna w bloku, można zastosować kilka trików. Można zainstalować lustro na jednej ze ścian, które odbije światło i stworzy iluzję większej przestrzeni. Wybierz meble i dodatki z przezroczystymi lub przeszklonymi powierzchniami, takie jak szklane fronty szafek czy przezroczyste krzesła lub stół. Pozwoli to na przepływ światła i stworzy wrażenie lekkości.