10
sty

Uważa się, że styl vintage powinien być ergonomiczny. Meble w tym stylu muszą więc być najlepszej jakości, dobrze wykonane oraz wytrzymałe. Staromodne detale aranżacji znów stają się trendy. Jak wdrożyć te elementy do pomieszczeń, tak aby móc połączyć je z jakimkolwiek innym stylem? 

Określenie ‘’vintage’’ wywodzi się z nomenklatury winiarskiej. Słowo to było określeniem sezonowego wina. Styl ten coraz bardziej cieszy się swoją popularnością. Możemy zastać go w różnych pomieszczeniach. Z tego artykułu dowiecie się, jak zaaranżować styl vintage w swoim domu. 

Charakterystyczne barwy i dodatki – styl vintage 

Styl vintage cechuje się głównie nietypową kolorystyką w odcieniach żółci, brązów lub butelkowej zieleni. Barwy te są zarówno stonowane, jak i wyraziste. Są one znakomitą bazą do tego, aby rozpocząć projektowanie w tematyce retro. Dla osób początkujących, idealnie sprawdzą się dodatki z motywami vintage. Możesz postawić na karafki wykonane z kryształu, staromodny wazon, a nawet gramofon. Dzięki tym elementom nadasz swemu wnętrzu charakteru retro. 

Dobrą metodą, by zaprojektować swoje lokum w stylu vintage, będzie użycie różnorodnego wzornictwa. Ich nietypowość oraz unikalność to jedne z cech charakterystycznych tego stylu. Wyróżniają się one motywami geometrycznymi, a także zwierzęcymi. Zaryzykuj i odkryj swoje ulubione, jednak nie przesadzaj z ich ogromną ilością – wybierz kluczową dla Ciebie kompozycję i skup się na niej. 

Przestarzały styl w innowacyjnych mieszkaniach 

Styl vintage wydaje się być już staromodny, lecz wcale tak nie jest. Jak się okazuje, pomimo bycia retro, styl ten jest nadal trendy! Pomyśl o dodatkach takich jak na przykład unikatowy fotel, a może elegancka porcelana lub ceramika? Połączenie te sprawi, że Twoje mieszkanie będzie prezentowało się wspaniale. Te niebanalne rozwiązania w postaci mebli rzemieślniczych, nadadzą Twojemu pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu, dodatkowo przykuwając uwagę innych.  

Reedycje – powtórne użycie designów z przeszłości 

Reedycje wzornictwa w stylu vintage już od dawien dawna cieszą się popularnością. Dobrym przykładem jest chociażby znany fotel RM58, opatentowany przez Romana Modzelewskiego, jak i również inne, kultowe projekty, na przykład Fotele 366 – Józefa Chierowskiego. Te designerskie pomysły idealnie sprawdzą się dla osób lubiących zarówno nowoczesność, jak i klasykę samą w sobie. 

Akcesoria oraz meble w stylu vintage 

Sentymentalność odgrywa w tym stylu dużą rolę. Chociażby pamiątki odziedziczone po naszych przodkach. Dobierz odpowiednie, jak i stylowe dodatki, aby podkreślić charakter swego mieszkania. Możesz zaopatrzyć się w lustra, zegary, wazony lub nakrycie stołowe. 

Komoda – jest to typowy detal znajdujący się w tym stylu. Możemy ustawić na niej nieodzowne elementy, takie jak dzbanki bądź figurki. Pod ścianą postaw fotel i umieść obok stolik jako wzbogacenie wystroju.  

Przy projektowaniu pomieszczenia, zwróć uwagę na harmonię. Ogranicz dodatki i przesadne zdobienia ornamentów oraz mebli. W ten sposób zyskasz zdumiewający efekt! 

Kuchnia vintage 

Kuchnia w stylu vintage może mieć przeróżne wnętrza, a jej charakterystyka często przypomina nam czasy dzieciństwa. Misy wykonane z kryształu czy też szklane karafki będą idealnymi dodatkami do wystroju naszego wnętrza. Ciekawą alternatywą są chociażby kamienne blaty, lakierowane fronty oraz kunsztowna armatura jako dopełnienie stylizacji. 

Nie zapominaj o dekoracjach! Na ścianie zawieś zegar, postaw metalowe koszyczki, a w wazonach umieść kwiaty. Jednym z wyznaczników stylu retro są kubełkowe fotele, wykonane z miękkiego weluru. Idealnie będą prezentować się one w różnych projektach. Styl vintage jest sam w sobie kreatywny – daj się ponieść swojej fantazji! 

Łazienka vintage 

Cechą charakterystyczną łazienki w stylu vintage są jasne odcienie, takie jak ecru, beże oraz alpejska biel. Nietuzinkową koncepcją okaże się barwa klasycznej czerni, połączona z bielą, tworząca retro szachownicę – klasyk tego stylu. Dobrym rozwiązaniem będzie wanna wolnostojąca na nóżkach, która jest kluczowa dla takiego pomieszczenia. Pojawia się ona również w wersji glazurowej lub w drewnianej obudowie.  

Aby wprowadzić trochę więcej motywów retro, warto jest postawić na: 

  • umywalki nablatowe w kształcie, przykładowo, misy, 
  • złote oraz miedziane elementy, takie jak uchwyty na ręczniki lub mydelniczki,  
  • płytki, które idealnie będą prezentować się na tle drewna lub marmuru, 
  • motywy geometryczne, które będą dopełnieniem aranżacji,  
  • gres, czyli płytkę ceramiczną, którą wyłożony będzie blat. Pomoże to zminimalizować ilość zabrudzeń, jak i jednocześnie podkreśli wystrój.  

By uzyskać więcej inspiracji oraz kompleksową pomoc w aranżacji Twojego wnętrza, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą FengshuiHome oraz odsyłamy do przeczytania innych naszych artykułów.