12
sty

Styl szwedzki jest jednym ze stylów skandynawskich. Styl ten w odróżnieniu od duńskiego jest bardziej nowoczesny. Wnętrza zaaranżowane w tym stylu chętnie korzystają z wynalazków współczesnego designu. Szwedzi często mieszają wszelkiego rodzaju formy ze wzornictwem użytkowym, co w efekcie daje nam oryginalne, nowoczesne wnętrze. Jest to połączenie minimalizmu z różnorodnością. Tradycyjny wyrób mebli łączy się tutaj z nowoczesnymi formami designu. Dominują przede wszystkim jasne barwy, nie tylko dotyczy to wyboru farby, lecz również wszelkiego rodzaju drewnianych dodatków, które utrzymane są w jasnych tonacjach. Przestrzeń ta daje wrażenie bardzo uporządkowanej i czystej. Celem jest uzyskanie przestronności wnętrza.  

Główne cechy wystroju wnętrz w stylu szwedzkim 

  • Wykorzystywane barwy konsekwentnie w jasnej, delikatnej, chłodnej tonacji. 
  • Postawmy na przestrzeń, nie może być to wnętrze zamknięte. 
  • Ważne, aby żaden z elementów nie dominował – wszystko musi ze sobą współgrać. 
  • Szwedzki design chętnie wykorzystuje elementy drewniane, należy jednak pamiętać o tym, że musi być to drewno zachowane w jasnej tonacji, często wybielane. 
  • Wnętrze musi być mocno przemyślane, nie ma tutaj miejsca na przypadkowość. 

Oświetlenie 

Szczególną rolę w tym stylu odgrywa oświetlenie. Wpływ na to ma przede wszystkim długość doby w tej części globu. W związku z tym, że dni są krótsze, zwłaszcza te zimowe, panuje niedobór światła dziennego, co za tym idzie, niezwykle istotny jest dobry dobór oświetlenia, które zrekompensuje braki. Postawić należy przede wszystkim na lampy wiszące. Mogą one stać się główną atrakcją przestrzeni – postawmy na fantazyjne formy. Często lampy wieszane są w parach lub trójkami, ważne jednak, aby nie zdominować nimi przestrzeni. Klosz może być jednocześnie ciekawy i delikatny, na przykład ażurowy, zachowany w jasnej tonacji, dzięki temu idealnie będzie współgrał z resztą wnętrza. Nie chodzi o to, aby oświetlenie było czymś, co zdominuje przestrzeń, ponieważ styl ten chętnie wykorzystuje światło dzienne, dlatego warto zrezygnować z zasłon czy firan i zainwestować w roletę, dzięki czemu zmaksymalizujemy użycie światła dziennego we wnętrzu. 

Sypialnia 

W związku z tym, że sypialnia jest jednym z miejsc, w którym spędzamy najwięcej czasu, nie dziwi nikogo fakt, że aranżując to wnętrze, przede wszystkim skupiamy się na wygodzie. To tutaj tak naprawdę odpoczywamy. Postawmy na funkcjonalność i prostotę, nie zapominając jednocześnie o elegancji. Tak jak już wspomnieliśmy, również w sypialni dominują jasne barwy przełamane niewielką ilością ciemniejszych dodatków. Tutaj również możemy zrezygnować z firan czy zasłon, aby wpuścić więcej światła do pomieszczenia. Jednak jest to sypialnia, więc warto zainwestować w rolety, dzięki temu w każdej chwili będziemy mogli zapewnić sobie komfortowe warunki do odpoczynku czy do pracy. 

Salon 

Szwedzki styl urządzania salonu to przede wszystkim minimalizm, dzięki czemu taki rodzaj aranżacji wnętrza sprawdza się również w małych mieszkaniach. Tutaj także dominuje biel wykorzystywana nie tylko jako kolorystyka ścian, ale również we wszelkiego rodzaju dodatkach. Drewniane meble w chłodnych tonacjach będą idealnym wyborem. Dla przełamania monotonności można wybrać poduszki dekoracyjne, które przełamią uniwersalną biel. Do salonu w stylu szwedzkim warto również wstawić dużą kanapę w odcieniach beżu bądź szarości, jeżeli zdecydowaliśmy się na białe meble. 

Kuchnia 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, styl ten opiera się nie tylko na minimalizmie, ale w równym stopniu na funkcjonalności, dlatego też kuchnia w stylu szwedzkim będzie skupiała się na tym właśnie aspekcie. Najistotniejszą częścią tego pomieszczenia są szafki, w których pomieścimy wszystkie niezbędne nam sprzęty, najlepiej o białych frontach. Postawmy na dodatki w bardziej niezwykłej formie, co nada wnętrzu elegancji i wprowadzi w proste wnętrze pierwiastek nowoczesnego designu. Warto również zdecydować się na drewniany stół, prosty i funkcjonalny, którego dopełnieniem będą krzesła wprowadzające nowoczesność dzięki bardziej niezwykłej formie designu. 

Szwedzki styl aranżacji wnętrz jest bardzo ciekawą odnogą skandynawskiego stylu. Łączy w sobie prostotę i funkcjonalność z charakterem nowoczesnych rozwiązań. To nowoczesne, designerskie i niezwykłe dodatki sprawiają, że ten rodzaj wystroju staje się coraz bardziej popularny wśród zwolenników skandynawskich wnętrz. Warto również skorzystać z usług FengshuiHome przy urządzaniu mieszkania. Dzięki kilku kluczowym wskazówkom sprawimy, że Wasze mieszkanie będzie wyglądać tak, jak sobie to wymarzyliście.